ivysek

Má smysl koupit tento byt?

Potřebuji poradit, nebo možná spíš zmírnit nadšení nebo naopak povzbudit… Máme možnost koupit byt ke kompletní rekonstrukci. Cena i s rekonstrukcí by byla stejná jako srovnatelný byt bez nutnosti rekonstrukce. Jedno okno je do rušné ulice, dvě okna na úžasnou terasu. ALE! 56% podíl v SVJ má městská část, tzn. že vždy přehlasuje zbytek vlastníků (celkem 9). A protože to je nebyťák, tak se toho určitě zbavovat nebude. Původně jsme chtěli 4+1 kvůli samostatným pokojíkům pro děti, ale v této lokalitě ho neseženeme za rozumnou cenu a vyšší si nemůžeme dovolit. Hledali jsme byty s obývacími kuchyněmi nebo spací obývák jako jsme měli vždy doteď. A zakoukali jsme se do bytu, kde bychom pár let měli samostatnou ložnici a k tomu obývací kuchyň. Až budou mít děti potřebu rozdělit pokoje, dostaly by každý svůj a my bychom měli spací obývák s kk a se vstupem na terasu. Moc nevařím a dá se tam dobře větrat. S tím 56% vlastnictvím městskou částí je riziko, že odhlasují nějaké zvýšení FO nebo třeba jednorázový vklad nebo nedovolí užívání apod. Teď bychom třeba platili skoro dvě stovky měsíčně za stočné ve společných prostorách, což jsem se dozvěděla, že má platit nájemce v nebytovém prostoru, a místo toho je to rozpočítané na byty. Šli byste do toho? Ano, ne, proč? Díky

Nejlepší odpověď
Hlada

Myslím, že velice správně odhadujete potíže, které vám mohou v budocnosti nastat. Budete mít peníze v nemovitosti, o jejíž údržbě bude rozhodovat někdo jiný, opět za vaše peníze. Vstup do SVJ považuju obecně za velké riziko. Velmi záleží na ostatních spolumajitelích, jak budou dům spravovat. Často se veškeré služby zadávají draze externím firmám a rekonstrukce se dělají na úvěr, takže poplatky spojené se správou jsou velmi vysoké.

Další odpovědi
Pájo

Pokud už nyní máte tyto pochybnosti, nešel bych do toho. Hledejte dál.