dust8

Má smysl číst knihu u které znáte konec, aniž byste jí četli?

U mě je to například kniha Stařec a moře, kterou bych měl už dávno přečtenou kdydych neznal dopředu konec.

Nejlepší odpověď
annas

Znáte , jak stařec dopadl atd. Jenže když budete novelu číst, měl byste dojít k tomu, jak to se starcem a chlapcem bylo. Jakým způsobem je novela napsaná, stejně použití jazyka atd.

Novela zachycuje zápas člověka s přírodou, I když byl rybář poražen, přesto zvítězil.

Zajímavé je zjištění, jakého mluvnického rodu je moře ve španělštině, samozřejmě v monologu rybáře. .Nebo kdo či co mu dodávalo odvahu, jeho vzor. atd.

Další odpovědi
Rokio

Já jsem si zrovna takovou vytáhl u maturitní zkoušky. Jmenuje se Na západní frontě klid.

Podle mě to smysl má. Obohacuješ si jejím čtením slovní zásobu a dozvídáš se jiné části děje než samotný konec. Také je to skvělá rekreace.

nyjono

Jasně, že jo.
Jde přece také o děj a zážitky a poučení z něj.

Dochy

Domnívám se, že ano. U většiny knih už dopředu znáš výsledek alespoň rámcově. Knihu přeci nečteš jen proto, aby ses dozvěděl, že vrahem je zahradník. Ale pro ten požitek z čtení…

Kelt

Já si některou knížku prolítnu rychle, abych věděl obsah, co, kdo a s kým a pak vím, koho sledovat a kdo není důležitý. Například detektivka, sleduji průběžně pachatele a pod. Stejné je to s filmem no a s hudbou taky. Vždyť to všechno je úžasný emocionální zážitek. K čemu věta : A žili spolu šťastně až do smrti.
Nebo skladba – závěrečný akord.
Ne, to se musí prožít .

led

Môžem vedieť výsledok športového zápasu a napriek tomu si ho pozriem.
Rovnako môžem vedieť, ako skončí dej v knihe, ale čítam nielen pre to, aby som zistila, že „vrah je komorník“, ale pre spôsob, akým sa detektív, k svojmu odhaleniu dostal, pre spôsob akým predpokladaný vrah uteká pred odhalením a dôvody , prečo vraždil.
Starec a more nie je len príbeh starého námorníka, ale „striptíz“ jeho myšlienok", je to kniha nie o samotnom príbehu, ale spoveď autora knihy. Každý spisovateľ vkladá do svojho príbehu aj sám seba. Kniha Starec a more sa nečíta, príbeh sa vychutnáva po kvapkách a žiada si pritom rozmýšľať o prečítaných myšlienkach.

anonym

znát konec nemusí být velká nevýhoda pokud je kniha dobře odvyprávněna, znáš přísloví že cesta je důležitější než cíl ? Může to platit i v případě knih. Víš jak to dopadlo s lodí Titanic a taky si určitě koukal na stejnojmenný film, když šel do kin …