Rokio

Má sloveso obtěžovat něco společného se slovem zatěžovat?

Člověk, který obtěžuje, tak vlastně zatěžuje druhé svými problémy? Nebo je to jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Obě slovesa jsou odvozená od základového slovesa těž-it, těž-ovat + předpona ob.- nebo za-.
Sloveso vzniklo z podst. jméno přeneseně tíže a těžký. To znamená, že táhne člověka dolů.

Obtěžovat – obtížné – způsobuje to často je dotyčný ný, nepříjemný,

Zatěžovat – vystavuje dotyčného větší tíži, zátěži, námaze, třeba i vahou atd.

Máte pravdu, že obtěžování někdy může dotyčného zatěžovat, způsobuje mu újmu. Třeba peněžní půjčka. I některé jiné problémy, které se nemusí dotyčného týkat.

Záleží na tom, zda dotyčný umí naslouchat, zda je jako vykotlaná vrba, tedy tolerantní,