Avatar uživatele
fcoop

Má říkanka „Vařila myšička kašičku…“ nějaký hlubší smysl? Jak a proč vůbec vznikla?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, Andělé před 4490 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano

Domnívám se, že jistým způsobem ano. Mně matka držela za ruku a říkávala: tomu dala… a to tak, že kaši dostal palec, ukazováček a prostředníček, prsteníček málo, na malíček se nedostalo. Proto se myšička utíkala schovat do míst, kde to dost lechtá.
Nejen toto říkadlo mělo dětem rozšířit slovní zásobu pojmenováním prstíků, i když zatím bez nějaké logiky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pájo

Ne

Hlubší smysl asi nemá. Vznikla pro po-/za-bavení a rozveselení dětí. Říkanku poslouchají, lechtáte je na dlani a pak se s nimi zasmějete. Cvičí se jim i paměť, pokud se jí naučí a ukazují svým vrstevníkům..

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ano

Dodnes se podobné říkanky používají jako organická součást osnov pro MŠ, coby rozvíjení dovedností dětí nenásilnou formou. Vždyť už Komenský napsal Škola hrou.
Jinak většina podobných říkanek a hříček měla i praktický význam vycházející ze zkušeností a moudrosti našich předků.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rosinka

Ne

Myslím, že žádný hlubší význam to nemá. Pomáhá to dětem k uvědomění si svého těla, prstíčků, k u držení pozornosti při říkance, a aby byla legrace.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bubukaa

Ano

Také si myslím že se podle ní děti mohou naučit jak se říká prstům.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Kaju se. Měnila jsem stylizaci a neopravila zájmeno mně. Moje zbrklost.

před 4490 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
fcoop

No – to je vážně véélkýýý malééér!
Doufám,že se to nebude opakovat!
Vážně – je to dojemné, a tak trochu úsměvné – omlouváte se za minichybičku na místě,kde by učitelé(ky) JČ vstávali od PC s pěnou u úst a vrávorajíc.

před 4490 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

… vrávorajíce :{)> přechodník pro mn.č.

před 4489 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek