fcoop

Má říkanka „Vařila myšička kašičku…“ nějaký hlubší smysl? Jak a proč vůbec vznikla?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano

Domnívám se, že jistým způsobem ano. Mně matka držela za ruku a říkávala: tomu dala… a to tak, že kaši dostal palec, ukazováček a prostředníček, prsteníček málo, na malíček se nedostalo. Proto se myšička utíkala schovat do míst, kde to dost lechtá.
Nejen toto říkadlo mělo dětem rozšířit slovní zásobu pojmenováním prstíků, i když zatím bez nějaké logiky.

Další odpovědi
Pájo

Ne

Hlubší smysl asi nemá. Vznikla pro po-/za-bavení a rozveselení dětí. Říkanku poslouchají, lechtáte je na dlani a pak se s nimi zasmějete. Cvičí se jim i paměť, pokud se jí naučí a ukazují svým vrstevníkům..

anonym

Ano

Dodnes se podobné říkanky používají jako organická součást osnov pro MŠ, coby rozvíjení dovedností dětí nenásilnou formou. Vždyť už Komenský napsal Škola hrou.
Jinak většina podobných říkanek a hříček měla i praktický význam vycházející ze zkušeností a moudrosti našich předků.

rosinka

Ne

Myslím, že žádný hlubší význam to nemá. Pomáhá to dětem k uvědomění si svého těla, prstíčků, k u držení pozornosti při říkance, a aby byla legrace.

bubukaa

Ano

Také si myslím že se podle ní děti mohou naučit jak se říká prstům.

annas

Kaju se. Měnila jsem stylizaci a neopravila zájmeno mně. Moje zbrklost.

fcoop

No – to je vážně véélkýýý malééér!
Doufám,že se to nebude opakovat!
Vážně – je to dojemné, a tak trochu úsměvné – omlouváte se za minichybičku na místě,kde by učitelé(ky) JČ vstávali od PC s pěnou u úst a vrávorajíc.

quentos

… vrávorajíce :{)> přechodník pro mn.č.