Kelt

Má ras, rasa a rasismus něco společného?

Rasa a rasismus mají společný základ, ale co ras – člověk, který trápí psy? Rasismus také používá násilí. Jak to tedy je. Vím, co je rasa, rasismus i ras, hledám ale styčné body. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Rasismus je nadřazenost jedné rasy nad jinou. Jedna rasa ubližuje jiné.
Ras ubližuje zvířatům, ale i lidem jedné rasy, jenže v jiném slova smyslu než rasista..

Tudíž ubližování jiným lidem, bezohlednost (podle jednoho významu slova ras) výrazy ras i rasismus částečně spojuje.. Oba ívýrazy ras a rasista (rasismus) se nedají zaměňovat , protože jeden je spisovný, druhý nespiisovný, navíc význam je jen přibližný. Nesouvisí spolu jazykově.

Uvedu původ slov z Rejzkova etymolgockého slovníku:

  1. ras ‘pohodný’; hovorově . expresívně . ‘člověk bezohledný k sobě i jiným’. Jen v č.eštině, ne zcela jasné. V něm. je Wasenmeisterto odvozené Wasen ‘trávník, mrchoviště’. Vedle toho je i něm. Rasen ‘trávník, drn’ obě slova se někdy etymologicky spojují,ale původ není jasný) a od toho se české. slovo vykládá . Podle jiného výkladu přetvořením něm. Racker ‘kat, pohodný’.
  2. rasa a rasismus jsou odvozené ze stejného základu.

rasa, rasový, rasismus, rasista, rasistický.
Přes něm. Rasse z fr. race, it. razza tv., jehož další původ se obvykle
hledá buď v lat. ratiō ‘rozum, řád, soustava’
(viz :racionální), nebo v ar.abštině ra’s ‘hlava, původ’.

Další odpovědi
badisko

Mel by jsi se podivat na dejiny rasismu http://www.go­ogle.ie/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&cad=rja&u­act=8&ved=0CCUQ­twIwAQ&url=http%3A%2F­%2Fwww.youtube­.com%2Fwatch%3Fv%3DG1U­2RqGZBwE&ei=2F-4U566Ka-y7AbTgYHgCQ&us­g=AFQjCNEa4ce­UHFhJ0E-lmQu0lywLxNES­ZA&bvm=bv.70138588,d­.ZGU......pak by jsi byl moudrejsi ..vsicni maji jedno spolecne …vsichni se domivani ze jsou vyse nez ti druzi …
Ps;nedoporucuji se divat na ten dokument.. ty co maji slabsi zaludek ..

tencosepta

Rasismus může, jakožto i rasa nenásilný. Ras svoje oběti ubíjel. Tedy, ras s dalšími dvěma slovy nic společného nemá.

mosoj

Ne. Pohodný ani antoušek s rasistou nemají nic společného.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/53141

repetelka

Jistě. Společný jmenovatel je člověk.