Mirdas

Má pronajimatel nemovitostí nějakou zodpovědnost ?

Například zda komukoliv pronajme svůj byt a ta dotyčná osoba ničí veřejné prostory, napadá sousedy, ruší noční klid a tak dále.
Lze postihnout hlavně samotného majitele bytu ?

°

Problem tu opravdu je. Dokonce máme podezření že kšeftuje s drogama, s policisty si tyká takže tudy cesta nevede, jen z jeho strany mstu lze očekávati.
Majitel nedostupný.
Jedině ten právník, ale je drahý a trvá to dlouho.
A co když je majitelem dokonce realitka ?

Nejlepší odpověď
cukrar

Pronajímatel má mnoho zodpovědností. Ale tak jak popisujete Váš problém, tak určitě nezodpovídá za chování jiných.

Další odpovědi
gecco

…„hlavně“… – ne
Primárně zodpovídá každý sám za sebe…
Ale ano, lze postihnout i majitele bytu – ten zodpovídá za svého nájemníka vůči majiteli domu (např. SVJ)…
___
Pokud máš/te takový problém, doporučuju

  • zdokumentovat závadné jednání nájemce
  • oslovit majitele bytu (písemně) a žádat nápravu

Pokud to nepomůže, pak se obrať/te na právníka a případně podejte občanskoprávní žalobu.
_____________­________
Primárně musíš/te zdokumentovat nevhodné (protizákonné) jednání nájemce (svědci, kamery, …).
Tyká si s policajtama – zavolej jiné policajty… Případně GIBS (pokud jim to odůvodníš, přijedou – a ti se s místníma mocka ´nemažou´)…
___
Majitelem realitka – OK, v tom případě doporučuju kontaktovat právníka – realitka ví, co může a co ne (má vlastní právníky) – a ´na hranu´ to nepožene…
___
Majitel nedostupný – dtto co realitka. Případně poslat doporučený dopis – a poté, při nulové rakci, trestní oznámení… NOZ platí…
_______
Problémem je ta možná msta…
No, nebudu tě/vás nikterak navádět, ale donést zmláceného chlapa na policajty (nebo mu zavolat sanitku) je záslužný, nikoli trestný, čin…
Jednou jsem se takového aktu dobrodiní účastnil…
Pochopil…
😉