Radek Čihák

Má prodavač právo po mně chtít občanský průkaz, když je mi evidentně víc než 18?

Při osobním nákupu nahřívače tabáku Iqos po mně chtějí občanský průkaz, i když jsem padesátník. Mají ze zákona právo to po mně chtít? Ještě bych jim ho i ukázal, ať se přesvědčí (což nemusejí – netrpím žádnou genetickou odchylkou věčného mládí – naopak vypadám na svůj věk), ale oni si požadují přesně opsat údaje, zejména datum narození. Přijde mi to jako naprostý a dost arogantní nesmysl, a když jim to umožním, tak s ním souhlasím.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Opsat údaje v žádném případě!
Co se týče kontroly osobních dat – věku, tak ani na to nemá prodavač nárok, ale.
V našem okolí je u pokladen některých obchodů cedulka, která říká:
Ty nemusíš ukázat, já nemusím prodat.
Takže, nemusíš ukázat, k tomu tě nikdo nutit nemůže, ovšem prodavač není povinen ti danou věc prodat. Obchod slovy zákona je oboustranný právní akt, kde musí jedna strana nabízet a druhá příjmat. Pokud jedna strana nesouhlasí, k uzavření obchodu nedojde.
Co se však týká pořizování kopií nebo výpisu dt z dokladu totožnosti, to v žádném případě nesmí.

Další odpovědi
Kryšpín

Stál jsem v supermarketu ve frontě u pokladny přede mnou fešák mladého vzhledu z košíku vyndal skotskou whisky a ihned pokladní: „Kolik ti je let?“, fešák: „Madam, já se cítím jako žena, brzy se nechám přeoperovat, není vhodné se ptát dámy na věk, budu se vdávat a mám to na svatbu.“ Pokladní zamarkovala a fešák odplul.

Bobek 2

Pokud to bylo z e-shopu, tak to mají ve smluvních podmínkách: „Věk zákazníka ověřujeme buď při osobní registraci, nebo při dodání zboží na místo určení, a to nahlédnutím do dokladu totožnosti (občanský či řidičský průkaz, nebo cestovní pas) a poznamenáním jeho čísla“. Je možné, že podobné podmínky mají i pro přímý pultový prodej.

https://cz.iqos­.com/cs/podpo­ra/general-terms-of-sale.html

Jsou to hloupé podmínky, ale nějaký smluvní výdejce nebo smluvní prodejce si nemůže dovolit je porušovat. Komu se podmínky nelíbí, nemá si u nich nic objednávat ani kupovat.

led

Pokiaľ preukázanie totožnosti nie je v dokladovateľných podmienkach predaja v zmysle zákona o ochrane osobných údajov, predavač nemá právo od vás pýtať preukaz totožnosti a vy nie ste povinný mu ju preukazovať.
Žiadať od vás preukazovať svoju totožnosť majú právo len osoby v zmysle zákona.

PS:
Ako rada by som počula otázku, či mi je už 18 🙂