Kelt

Má předpona bez- vždy ten samý význam ve slově?

Předpony charakterizují slovo, bezvědomí – člověk není při vědomí, charakter a bezcharkterní člověk, ohledy a bezohledný, tedy dostáváme výraz, který je opakem základu. Ale u slova péče jak chápat slovo bezpečí, bezpečnost. Přece když je člověk v bezpečí, neznamená to, že by nepotřeboval péči, a když se někdo stará o naši bezpečnost, tak s tím má také péči. Tyto výrazy se denně používají, ale když se nad tím zamyslíte, tak je to divné. Co vy na to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Praslovanská předložka bez – odpovídá původem litevskému a lotyšskému tvaru, příbuzné je dále i staroindické bahíḥ ‘vně, venku’, což byl asi původní význam – možný pozůstatek v být bez sebe ‘být mimo sebe"

Dnes předložka označuje to, co někdo nemá n. to, co někde není

Jinak vývojem vznikla ustálená spojení:

"bez dechu, bez ducha, bez hlasu, bez hnutí, bez konce, bez ladu a skladu, bez meškání, bez milosti, bez míry, bez obalu atd.

Z předložkového výrazu se tvořila a tvoří í přídavná jména – bez boha – bezbožný – bezbožnost – podst. jména – bezbožně – příslovce, složená slova s bez- na začátku.

Bez-pečí – bez péče – podle původního významu je tedy bez pé péče ten, kdo je bez starostí, trápení – to byl původní význam slova péče.

Takže dnes je to opačně – kdo o nás pečuje, ten má starost …

Podle PSJC a Rejzkova Etymolgického slovníku.

Další odpovědi
klumprt

Když je někdo v bezpečí, tak sám o sebe nemusí mít péči. To že někdo jiný dbá o JEHO bezpečnost, to už je jiná věc.