Má „před našima“ říká se o některých ženách. Co to znamená a jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
hanulka11

má přednosti – velký prsa
Specifikem výrazu „PŘEDNAŠIMA“ je zakomponované přivlastňovací zájmeno s reziduální duálovou koncovkou, takže etymologicky jej lze sotva vysvětlit jinak než zpodstatněním spojení „PŘED NAŠIMA (PRSAMA)“. Jak vidno, běží o výraz povýtce komparativní, srovnávací. „NAŠIMA (PRSAMA)“ se prvotně rozuměla veškerá prsa mužská, druhotně pak i méně vyvinutá prsa ženská. Rčení „TA MÁ PŘEDNAŠIMA!“ má navlas stejný význam jako „TA JE ALE PRSATÁ!“, podtextem obojího je (někdy poloironicky podbarvený) obdiv. (Obojí bývalo eventuálně doprovázeno uznalým zahvízdnutím.)

http://blisty­.cz/art/27589­.html

Další odpovědi
BANAN93

velký prsa :D ale nevim kde to vzniklo
Doplňuji:
ani jak

anonym

ad hanulka – perfektní a reálná odpověď, jež konečně názorně dokládá mé občasné narážky, že v živé řeči je plno sousloví, frazeologismů a idiomů, které akademické a sterilní slovníky odtržené od života nejsou schopny vůbec podchytit a přesto je běžná populace zná i běžně používá. Dal bych i nominaci, kdyby nebyla otázka už uzamčena.
(Proto výraz „zaprášený“ ve smyslu odtažitý, nerealistický, suchopárný, překonaný, školometský).
Ačkoliv existují občasné svépomocné pokusy tyto mezery zaplnit – např. portál
Čeština 2.0 – http://cestina20­.cz/, přesto nás spontánní vývoj živého jazyka nepřestává překvapovat lidskou vynalézavostí a postupným vývojem reagujícím na skutečné a aktuální podněty, jež nás obklopují.

(Ostatně i emeritní profíci to občas neochotně přiznávají) -
annas „Zjišťuji, že v nespisovné češtině mám mezery. 🙂“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-nekdo-rekne-ze-bude-hlina#discussion