Rokio

Má právo člověk soudit a hodnotit filmové postavy?

Není závadné, pokud například někdo píše recenze na filmové postavy, nebo se vyjadřuje na ně v různých diskuzích, či se o nich baví s jinými lidmi.

Myslíte si, že je to v pořádku?

Nejlepší odpověď
annas

Nepřesně jste se vyjádřil.

Člověk, který kritizuje literaturu, filmy, divadelní představení atd., je kritik.

Učili jste se v češtině, kdo je zakladatel kritiky a jaké má mít kritika funce.
Kritik relativně správně posoudit.

Důležité je být objektivní, umět dílo posoudit a vyjádřit svůj názor, znát podobná díla am, aby mohl srovnávat, vydat písemně, napsat třeba recenzi o nové knize atd.

--
Běžný člověk může vyjádřit svůj názor v různých diskuzích, může se ztotožnít s názory jiných. Ale uvědomit si, že jde o subjektivní názor, každý se dívá jinýma očima, je laik.

V těchto diskuzích je důležité zachovat slušnost a neurážet, připustit, že i ostatní mohou mít v něčem pravdu.

Další odpovědi
Kepler

Recenze a kritiky se nepíší na filmové postavy, ale na film jako celek. Myslím, že je to užitečné. Dřív, než si nějaký film stáhnu, aspoň vím že nejde o nějaké pokleslé béčko.

led

Ak niekto kritizuje, alebo robí recenziu, na film, alebo knihu, predpokladá sa, že film videl a knihu čítal. Aj keď niekedy pri čítaní kritik, recenzie, mám pocit akoby sa písali len z ohlasov , nie z vlastného zážitku.
Kritika, recenzia je jeden zo spôsobov, ako sa tvorcovia umeleckého diela dozvedia, ako ich hodnotia ich diváci, čitatelia, poslucháči.
Každý spotrebiteľ umeleckého diela (diváci, čitatelia, poslucháči) má právo prejaviť svoj názor na toto umelecké dielo, a informovať tvorcov a verejnosť o tomto svojom hodnotení, za predpokladu, že toto hodnotenie je v medziach slušnosti. Nie, ako občas počuť na ulici, vyberám tú jemnejšiu verziu: „táto (pip) čo to bolo, to im (pip) väčšiu (pip) som ešte nevidel, nepočul“ a podobne

Hodnotenie jednotlivých postáv (filmu, divadla), ukázať svoj pocit pochopenia zámeru autora tohto diela, rovnako aj hodnotiť umelecký výkon jednotlivých hercov s postavou, zhodu, prípadne nezhodu svojho chápania postavy s podaním herca, prípadne polemizovať so zámerom režiséra je právo každého diváka opäť za predpokladu, že toto hodnotenie je v medziach slušnosti a nie viď ukážka z ulice vyššie.
Za vrchol drzosti voči umelcom ale považujem kritiku typu:
„Nevidel som to, ale takúto sprostosť, načo to dávajú, radšej nech dajú nejakú dobrú akčnú mláťačku.“ Nevidím, nečítam, nepočujem ale som múdry a hodnotím. To isté sa týka aj vyjadrovania k spoločnosti

ivzez

Je nesmysl soudit nebo hodnotit jednání
filmových, divadelních nebo literárních postav.

Postavy hodnotit nelze → šlo by o hodnocení
předlohy nebo scénáře, nikoliv těch postav.

Hodnotit nebo kritizovat lze umělecké dílo nebo umělecký výkon.

Drap

Myslím, že je to v pořádku, obzvláště v tom případě když je to jeho zaměstnání.

kurec

Soudí soudci lidé recenzují ze svých zkušeností

led

Kepler, ale čo urobíte, keď niekto ten film skritizoval, vy si nestiahnete a potom náhodou ho niekde uvidíte a skríknete: toto je ono! musím ho mať a ouha, film už na sklade neni? Čo teraz? Len, preto, že ste dôverovali úsudku iného a nie svojmu máte z koláča dieru…