sinningia

Má podnikatel povinnost vystavit fakturu za provedené práce?

Zdravím,
podnikatel mi na pozemku provedl zemní práce. Žádá po mně, abych mu zaplatil, což samozřejmě rád provedu. Problém je v tom, že mi dosud nevystavil jakýkoliv daňový doklad anebo fakturu. Jenom dodám, že práci, kterou u mě vykonával, neúčtoval mojí osobě s DPH, ale bez – pokud má tato skutečnost na povinnost vystavení a předání faktury nějaký vliv.

Znáte konkrétní paragraf, který podnikateli nařizuje vystavit fakturu za jím vykonanou práci vůči mojí osobě, i když mu nemám platit DPH (protože na IČO)?

Děkuji,
Zdeněk

Odpovědi
Drap

Na každou práci a na každý obnos by měl být vystaven doklad.

nyjono

DPH na povinnost vystavení dokladu vliv nemá.
Vypadá to, že ten onen nechce přiznat příjem Kč kvůli odvádení daní z příjmu.
DPH účtuje každý. Neplátce účtuje samozřejmě také včetně DPH, jako vše, co se kupuje. Pouze si ho neodečítá a nepotřebuje ho rozepisovat.

Lidi se většinou domlouvají předem, a pokud chtějí ušetřit, bez vystavení dokladu (faktury) dostávají slevu.

Hlada

Pokud je podnikatel plátce DPH, má povinnost vystavit daňový doklad podle §28 zák. 235/2005 – zákon o dani z přidané hodnoty.

autacek

Dotaz je zmatený jak pes Goro před Tokyem.

Jestli jsem správně pochopil, domluvili jste se, že to bude levnější bez papíru (tudíž i bez DPH) a ty teď vymýšlíš, že na to chceš papír?

píšeš „Jenom dodám, že práci, kterou u mě vykonával, neúčtoval mojí osobě s DPH, ale bez“ tak účtoval nebo neúčtoval? nějak to očividně vyčíslil, nebo na toto jsi přišel jak?

Zrovna tak není jasné jestli dodavatel byl vůbec plátcem DPH a jestli úhrada proběhla/má proběhnout převodem na účet nebo třeba v hotovosti…

Pak do toho taháš ještě IČO, to s tím má co společné?

Vypadá to, že jste se nějak nepochopili. To dá přece volovi rozum, že když přistoupíš na protiprávní jednání, že neseš též odpovědnost, ty to ještě vytrubuješ do světa?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

"…když mu nemám platit DPH (protože na IČO). "
IČO nemá vliv na placení DPH. U stavebních prací přichází v úvahu přenesená daňová povinnost. V každém případě však musí existovat daňový doklad.

sinningia

nyjono: Chápu, ale vyskytl se problém na provedené práci a potřebuji podat reklamaci, ovšem potřebuji potvrzení, že byla zaplacena daná částka a provedena určitá práce, což nemám. Smlouvu o dílo (provedení zemních prací) jsme měli ústně, proto hledám cestu dokladem. Je zde tedy povinnost, že podnikatel musí podnikateli, který za tu práci neplatil DPH, vystavit fakturu nebo nikoli, prosím? Děkuji.

nyjono

Povinnost to je, ale jak prokážeš, že tu práci vykonal? A že ji vykonal špatně?
To je právě riziko práce bez smluv a dokladů.