Rokio

Má paní mistrová právo uměle navyšovat absenci učňů?

Paní mistrová započítává do absence každou započatou hodinu. Jinými slovy, když někdo přijde v 6:12 a začátek pracovní doby je v 6:00, tak daný učeň má celou hodinu absence.

V případě, že učeň má nahlášený odchod v 12:00 a konec směny je v 13:30, tak má dvě hodiny absence.

Tato věc je něco, co zaměstnavatel by si dovolit nemohl, pokud by učeň byl vyučený a normálně by pracoval.

Má na toto mistrová právo? Pokud ano, je to etické?

Nejlepší odpověď
ivzez

Mají učňové právo narušovat praxi pozdními příchody?
Myslíš, že by mistrová měla kvůli opozdilci
přerušit výuku a jít opravit záznam do třídnice?

Někteří učitelé (mistři) nezapisují hned na začátku první hodiny,
ale to je jenom jejich benevolence. Nárok na to není.

Škola i praktický výcvik mají svá pravidla. Docházka se zapisuje
na začátku hodiny. Pokud učňové nechtějí mít zameškáno více hodin,
musí se naučit chodit na praxi včas.

Ono to bude potřeba i do zaměstnání.
Víš, že lze za pozdní příchody přijít i o místo?

K etice:
Neetické je především chodit pozdě a rušit tak
jak práci mistrové tak své spolužáky.

_______

Doplňuji:

V zaměstnání záleží na docházkovém systému,
který zaměstnavatel používá. Některé systémy zaokrouhlují
po čtvrt hodinách, jiné po 20 minutách.

Pokud někdo přijde v 6.01, může systém odečíst 15
nebo 20 minut. Totéž při odchodu ze zaměstnání…

Další odpovědi
jirka F

To si pomatuji na střední když někdo přišel o patnáct minut déle tak už měl hodinu absence nic neobvyklého ale tomu poledni se nedivím to se normálně započítává také když jsem odcházel z praxe ve 12:00 mě byla absence 2h započítaná. :(

Mc Merkurion

… připravuješ se pro život? … tak furt neremcej! … to je jak z jinýho světa >>> na každým blbým parkovičti se platí „ZA KAŽDOU ZAPOČATOU …“, takže má, a v zaměstnání to chodí přesně tak, někde tě za pět minut nechaj nadělat i dvě hodiny … když prostě chybim na startu, tak to prohraju kontumačně, co je v tom za problém …
… etické? … je etické nechat všechny ostatní čekat? …

yuko

To nevím, jak to mají učni, asi jako v práci, pokud mají praxi. Já taky nemůžu přijít v 18.10, když směna začíná v 18. Stát se to může každému a záleží na dané situaci, šéfovi, zaměstnavateli, ale většinou to uzná. Ale pokud je to učeň, který nedodržuje danou pracovní dobu, nemůže se potom divit. Myslím si, že mistrová na to právo má. Ale je možné se jí omluvit a pro jednou snad přimhouří oko.

anonym

Jistě to je běžná technika kterou se snaží učitelé vštípit dochvilnost. Na tom rozhodně není nic neetického, naopak.

jirka F

Také to záleží na mistrové jak to vezme.