Kelt

Má páková baterie paměť?

Napadlo mne, když se sprchuji a nastavím si teplotu sprchy a pak to zastavím, abych se namydlil, použil šampón a za chvíli zase pustím vodu, tím, že zvednu páku, tak by ta teplota měla být stejná. Ale není. Nebo to musí být speciální baterie? Nebo to nejde? Vody se mísí v určitém poměru, tak by ta teplota vody měla být stejná. Jak je to? Podotýkám, že nemáme bojler, ale bereme vodu z rozvodu pro všechny v domě. Děkuji.

Nejlepší odpověď
nyjono

Pokud nemáš termostatickou, tak ne.
Nemá pamět :D 😁 😁
Spíš to je tak, že za tu nějakou dobu voda v trubkách trochu vychladne a zase chvíli trvá, než se do baterie dostane ta teplá voda.

Další odpovědi
Alesh

Tvl, jaká paměť?! Prostě to je mechanická záležitost, kterou nastavíš poměr teplé a studené vody. Je to zhruba stejné, jako když přijedeš autem s manuální převodovkou na parkoviště, zastavíš se zařazenou zpátečkou, chcípneš auto a odejdeš. Po příchodu zpátky k vozu, máš velmi překvapivě stále zařazenou zpátečku. Zeptal by ses v takovém případě „Má manuální převodovka paměť“? Asi ne, viď? 🙂

aliendrone

Ne, klasická pákovka žádnou paměť nemá. Teplota vody se mění v důsledku nepatrných změn jednak (hydrodynamika je prakticky stejný „vořech“ jako aerodynamika), nemluvě o způsobu jejich dosažení. Pro směšovací ventil pákovky [z hlediska průtoku a mísení kapalin] je jedna věc je pustit studenou a postupně přidávat teplou a úplně jiná, když pustíš obě naráz, jak to popisuješ. (nemluvě o tom, co píše nyjono)

Vyhledej si kupříkladu problematiku vypuštění raketových střel z podvěsu bombardérů a z jejich pumovnice. Při téže rychlosti letounu se tatáž raketa chová zcela odlišně v těsné blízkosti při odpalu. Tedy i když jde zdánlivě o totéž, NENÍ to totéž. ;) :D :D

Vinpe

Páková baterie nemá paměť. Může také špatně fungovat cirkulace TUV v domě. Cirkulační trubka slabší může být už zarostlá vodním kamenem ve starých rozvodech dříve. Během dne se mění tak vody v rozvodech. V některé době kdy lidé hodně spotřebovávají vodu může být nižší, v noci vyšší. I různý tlak vody v potrubí může způsobit, že baterie funguje jinak.
Může být špatná izolace na trubkách, stoupačky, cirkulačka, ležaté rozvody ve sklepech. Voda rychle chladne, v době menší spotřeby budou potom a trubky chladnější.
https://www.to­pimechytre.cz/cir­kulace-tuv.html

Dochy

Nemluvil bych o paměti. Dále se mění jen poměr mísení teplé a studené vody. A přestože je snaha aby poměr zůstával stejný při stejném natočení páky vlevo/vpravo, úplně to nefunguje a teplota je tak ovlivněna i tím jak silný proud nastavíš. Pak samozřejmě se teplota mění i se změnou teploty vstupní vody (teplé i studené) a ta teplá v trubkách klidně za pár minut mydlení mohla citelně zchladnout. Pokud chceš mít komfort, pořiď si termostatickou. Ta dokáže změny podmínek (teplota teplé vody, tlak, apod.) zregulovat během sekundy (samozřejmě Ti nezajistí sprchování v 38°C teplé vodě, pokud vstupní teplota je max. 30)

Michálek1245

Tak ona to není úplně špatná otázka. Ale tazatel zapomněl na termodynamické (nebo takové podobné) zákony, které jednoduše říkají, že voda bez zdroje tepla chladne. Na druhou stranu by mě zajímalo, jak dlouho se pán mydlí, když mu stihne zchladnout voda v trubkách. :D Ale ono taky dost záleží na tom, jakým způsobem vodu ohříváte. Někdy prostě stačí jenom výkonnější směšovací ventil ke kotli, pokud ohříváte vlastním teplem. My máme odsud: https://proclic­k.afriso.cz/sme­sovaci-ventil-ke-kotli/ a ještě se nestalo, že bychom neměli teplou vodu i když se sprchují tři lidi po sobě. A pak taky samozřejmě dostatečně velký bojler. :)