jjj123456789

Má německý název Řezna Regensburg něco společného s deštěm?

Nejlepší odpověď
annas

„lU starého počeštěného názvu německého města Řezno (Regensburg) autor upozorňuje na hláskové změny, které způsobily, že z původního prastarého názvu města (Castra) Regina vzniklo Řezno“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7959

„Castra Regina, Reginum, novolatinsky a v dalších románských jazycích Ratisbona, francouzsky Ratisbonne) je bavorské město na Dunaji. Keltské sídlo, které se zde nacházelo před vznikem germánského města, se nazývalo Radasbona nebo Ratispona“ Město vzniklo v době římské říše asi v r. 179, proto název z latiny – Ratisbona. .
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98ez­no

Doplňuji:
Castra Regina – česky pevnost na řece Regen. Takže výraz Regen souvisí s vodou, deštěm, záplavami atd.

více diskuse

Agneta

Pepa25 >>> Řezno leží na Dunaji, takže jaký Regen?

Pepa25

Řezno leží tam, kde se do Dunaje vlévá řeka Řezná (německy Regen).

Pepa25

Annas: souhlas, že název města vznikl z názvu řeky Regen. Teď je otázka, jak vznikl název řeky … 🙂

annas

Doplnila jsem – voda, déšť, záplavy. 🙂

Pepa25

To bohužel ne. viz něm. wiki: Über die genaue Bedeutung und Herkunft des Namens gibt es verschiedene Forschungsergeb­nisse, die auch einen keltischen Ursprung nicht ausschließen. …

annas

Neuvedla jsem podrobně, ale otázka zněla, zda je mázev podle deště, je to jedna z možností. Mohl jste odppvědět.

Pepa25

Mohl, ale tazatel věděl od začátku, že je to podle řeky, je to přeci všeobecně známé … a já držím heslo „nekrmte trolly“, takže na jeho otázky nereaguji.

annas

Zřemě to věděl. Stejně jako na jazykové dotazy (dýl a s kama) mohl najít vyčerávající odpověď v archivu. Bez dalšího komentáře.