Avatar uživatele
paul1

Má někdo znalosti o tom, že je možné dělat z listů topinamburu léčivý čaj?

Zachytil jsem před nedávnem v TV konec rozhovoru s nějakou bylinkářkou, která říkala, že suší listy topinambury na čaj. Hledal jsem na internetu, ale bohužel nenašel nic.
Topinambur pěstuji pro potřeby krmení králíků, mám je vysazeny hned u koterců.
Při výšce asi 80 cm je zaštípnu a vršky krmím králíky. Rostliny po zaštípnutí obrazí a počase znovu zaštipuji. Má výhodu v tom, že listy topinambury se dají zkrmovat i mokré, králíky nenafukují. Také rostliny přispívají k zlepšení klimatu okolo králíkáren.
Záhon má rozměry cca 1,5 x 3m a v podstatě se nezvětšuje, i když se říká, že je topinambur rostlina invazivní. V tomto rozmezí je pěstuji cca 20 let.
Topinambur má léčiné účinky, ale všude se píše jen o hlízách, o listech nic.

https://cs.wikipedia.org/…
https://www.realnavyziva.cz/…

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 10 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

My nejsme králíci, ani prasata, ani nebydlíme v králikárně.

Helianthus tuberosus, slunečnice topinambur, jerusalemský artyčok, má jediné positivum, a to je probiotická vláknina inulin.

Pokud člověk pozře malé množství hlíz, je to pro něj zdravé. Pokud větší, inulin projde nestrávený žaludkem, tenkým střevem, a teprve v tlustém střevu fermentuje skrze fysiologickou biofloru (neboli: hnije, protože ho rozkládají bakterie v tlustém střevu). Výsledkem je minimálně plynatost, většinou doprovázená průjmy a bolestmi břicha.

Jako droga se užívají sušené květy, a to jen jako součást species - běžná je kombinace květů topinamburu s listy vrbovky ouzkolisté (Epilobium angustifolium), a to ve formě odvaru (decoctum). Ano, prodávají se, sice, i samostatné sušené květy topinamburu, ovšem s ohledem na risiko předávkování, nelze samotné popíjení odvarů z topinamburu rozhodně doporučit.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Tak o tom jsem neslyšel. Ovšem mě překvapuje, že se ti topinambur nešíří. Pravděpodobně se o úsek pečlivě staráš a udržuješ, aby nezplaňovaly. Já nechal metr krát půlmetru této rostliny jen tak "divoce" a zakrátko si přisvojila úsek 4 x 3 m, vše tam "spolkla", byla tam džungle 2,5m vysoko a neodstraňovalo se zrovna snadno! (;

Jinak neporadím. Ale našel jsem toto>>>https://obchod.kralici.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

víc se využívají hlíozy, ale i listy jsou zdravé,. projděte si i odkaz.

https://www.vitalia.cz/…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

pro "zjentek" - díky za link. Já se o topinambury vůbec nestarám. Možná se trošku za tu dobu rozšířily, ale nějak podstatně ne. Občas něco z okrajů skupiny vytrhnu a dám celé králíkům, ale to je vše. Okolo skupiny rostlin je trávník, resp. sem tam nějaké šlapáky z chodníčku dost řídce od sebe.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada