Carlos1

Má někdo zkušenosti se sekačkou BluePower 40E a hlavně s jejím elektromotorem.

Výrobce uvádí, že tato sekačka má speciální komutátorový elektromotor buzený permanentnímu magnety, jehož výkon asi 600 W odpovídá výkonu běžného asynchronního motoru o výkonu 1600 W. Nejsem odborník, ale vím, že komutátorové elektromotory jsou napájeny stejnosměrným proudem, kdežto asynchronní střídavým. V čem je ta finta.

Odpovědi
tom004

Jednofázové sériové motorky jsou nejrozšířenějšími komutátorovými stroji na střídavý proud.
Používají se k nejrůznějším účelům, zejména tam, kde se žádají větší otáčky, než jakých lze
dosáhnout indukčním motorem. Slouží k pohonu ručního nářadí, ventilátorů, vrtaček,
vysavačů, kuchyňských strojů apod. Mohou pracovat i při napájení stejnosměrným proudem,
proto se nazývají univerzální.

Zdroj: http://fei1.vsb­.cz/kat430/ol­d/Studium/Mate­rialy/VS/kap25­.pdf

honza19hk

ano přesně jak už tu je napsáno,ale doporučuji něco s benzínovým mototrm aspoń nemusíš pouřád zkoumat kde máš kabel aby se ti náhodou nedostal pod kudly.Takže asi tak.Nehledě na to že můžš sekat i tam kde kabel nedostaneš nebo tam není proud.

Carlos1

Dík za odpovědi, i když ne zcela uspokojující. Je faktem, že jsem pominul skutečnost, že komutátorové motory jsou i na střídavý proud, ale nemohu se smířit s tím, že výrobce uvádí, že díky technologii BluePower dokáže tato sekačka, jejíž příkon je 700W, odvést stejnou práci jako sekačka se standardním asynchronním elektromotorem o příkonu 1600W. Při každém sečení tak ušetříte více než 50% energie. Vzhledem k tomu, že definice odvedené práce je dána vztahem W=P.t , tak abych vykonal stejnou práci s menším výkonem, musím prodloužit čas. Proto mi není jasné v čem spočívá ta úspora energie.