dust8

Má něco společného slovo záliv se slovem zálivka?

Upravil jsem otázku pro méně chápavé, protože otázka byla jasně do sekve JAZYKY!!!

Nejlepší odpověď
annas

Obě podstatná jména jsou odvozená od od základu nedok. slovesa – lívati (např. odlívati, zalívati), ale jsou i tvary odlévati, zalévati – nespisovné x spisovné) atd.

Nedokonavé proto, že se něco pravidelně zalévá /zalívá.

Psl. *liti, *lьjati má nejblíže k litevskému . líeti tv., lýti ‘pršet’, dále je asi
příbuzné starohornoněmecké . līth ‘ovocné víno’, latinské t. lītus ‘břeh’, , vše z indoevropského . *lei- ‘lít,. téci’.

Od základu – lívati odvozená podst. jméno zá-liv, pří-liv,, zá-liv-ka. .

  1. Záliv původní definice – „jest čásť moře, která se do souše vylévá“. "výbežok moře, jezera do pevniny.
  2. Zálivka = zalévání, zalívání utvořené od slovesa zalívat – zalív-ka. To čím se něco zalívá, tedy zalívání něčeho.

Nejde o zdrobnělý výraz – není odvozený od slova záliv.

I když je vztah celkem zřetelný, upřesňují
Václav Machek Etymologický slovník

Hufnágl společný kořen neuvedl. .

.

Další odpovědi
Hufnágl

Mají společný kořen slova.

elkon

Myslím, že už ti hrabe. A klidně to můžeš nahlásit. Už by ti měli konečně zakázat přístup.

Kepler

Souhlas s Hufnáglem. Ten kořen slova, resp. jeho základ je lití (annas by jistě byla přesnější). Další odvozeniny: příliv, odliv, odlivka…

Edison

Ne.

dust8

elkon: klídek

Edison

Nojo, ale má recht… 😁