Má něco společného toaletní voda s …

… toaletním papírem ?
Doplňuji:
ad ocko,nechápu,proč jsi doplňovala otázku,když vše podstatné před tebou vložila a tím mi správně odpověděla annas ?!

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Toaletní voda a toaletní papír souvisí s „očistou“ různých částí těla…, jak dokazují významy slova toaleta, (toaletní).
Původ: z francouzského toilette – původně slovo označovalo lněnou pokrývku, položenou přes stolek, do kterého se ukládaly šperky, později slovo označovalo všechny věci, které se na tomto stolku nacházely; pak se toto jméno dalo oblékárně, pokoji, který byl spojený s ložnicí, po případě ještě s koupelnou a šatnou.

PSJC a SSJC uvádí několik významů pro slovo toaleta.

  1. dámský pokojový stolek se zrcadlem určený pro úpravu zevnějšku, v němž je umístěná i toaletní voda.
  2. upravování zevnějšku, strojení, oblékání
  3. Další význam doplněn z němčiny: místnost sloužící k úpravě zevnějšku; záchod, obyč. s větší předsíní pro úpravu zevnějšku.

Slovníky a Ptejte se knihovny
Doplňuji:
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-a-vyznam-slova-klozet-a-toaleta

Další odpovědi
anonym

Barbakane, toaletní papír má vztah k toaletě (tedy k WC), kdežto toaletní voda k toaletce (toaletní stolek, kam si ji ženy většinou stavěly).
Nepochybuji ale, že to víš a jenom vtipkuješ a zkoušíš nás.
Doplňuji:
T o a l e t a
„toaleta, oblek; záchod (vl. oblékárna). Z fr. toilette od toile, plátno z lat. téla z tex-la k texere tkáti“
In: In: Holub, Josef, Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978, s. 227.
(fr. toilette) , termín převzat z francouzštiny; původně slovo označovalo lněnou pokrývku, položenou přes stolek, do kterého se ukládaly šperky, později slovo označovalo všechny věci, které se na tomto stolku nacházely; "…pak dává se toto jméno oblékárně, pokoji to spojenému s ložnicí, po případě ještě s koupelnou a šatnou. "
Podle Ottova slovníku naučného. D. 25 : T-Tzschirner. Praha : J.Otto, 1906, s. 505.
Toaleta (ps. též toileta, toiletta)

  • dámský šat do společnosti …
  • zast. úprava zevnějšku, způsob oblečení (o osobách mužských),
  • upravování zevnějšku, strojení, oblékání
  • dámský pokojový stolek se zrcadlem určený pro úpravu zevnějš, toaletka
  • " místnost sloužící k úpravě zevnějšku; záchod, obyč. s větší předsíní

pro úpravu zevnějšku " (jako příklady literárního výskytu uvedeni
K.V.Rais, Adolf Heyduk, čas. Trn)
In: Příruční slovník jazyka českého. D. 6 : T-Vůzek. Praha : SPN, 1951–1953, s. 164.

K l o z e t
„klozet, splachovací záchod. Z angl.(water) closet vl. uzavřená místnost s vodou; angl. water voda (něm. Wasser) a angl. close zavříti z lat. clausus (ptc. [participium, příčestí] od claudere) zavírat.“
In: Holub, Josef ; Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978, s. 227.

Machkův Etymologický slovník jazyka českého (Praha : NLN, 1997) žádný z termínů neobsahuje.

Zmíněn u hesla toaleta: „… 4. místnost (zpravidla spojená s klozetem) k úpravě zevnějšku; euf. klozet, záchod.“
In: Slovník spisovného jazyka českého. D. 2 : H-L. (Praha : Academia, 1989) , s. 179.

anonym

snad jen to „toaletní“

anonym

Barbakane, ale Ty nemáš pravdu. Já odpověděla a šla do vyhledávače hledat pro svou odpověď podklady. To, že mezi tím něco napsala Annas, jsem nemohla díky tomu vědět. Takže pokud nevíš pravdu, tak tady nepiš laskavě bludy.
Co napsala Annas je něco jiného, než moje odkazy. Já tím dokládala pravdivost svých slov. Co si myslíš, že teď děláš Ty? Druhého drapa? No, od Tebe bych to nečekala, ale klidně. Je to Tvá věc a takovéhle názory jenom dokreslují, jaký kdo z nás vlastně je,viď? Už jsem jednou psala, že na Tvé otázky reagovat nebudu. Nedůslednost se nevyplácí.

anonym

Ocko,Tvá první odpověď :Barbakane, toaletní papír …,byla opravdu první,ale potom odpověděla annas a až poté jsi vložila doplňující odpověď Ty.Tak o co tady proboha jde?

Drap

Barbakane, před chvílí jsem se vrátil, ale musím ti říci, že tvůj diskuzní příspěvek je zřejmě plytký. Ty jsi ještě nezjistil že Dr.Axl a Ocko, mají vždy pravdu ?

anonym

Jo,zjistil,ale pravdu mají – tu svoji!

Kurňa to by byl manželský pár,až by -IV-II záviděla.

anonym

Doktorovi ocko urcite nezavidim. 🙂
Spise ho lituji.
Hlavne ze neni ona drbna a .. jak sama pise …Pokud chceš urážet a snížil ses na úroveň drben, tak to Ti tedy opravdu nezávidím, ale užij si to. K tomu diskuze neslouží. Vyřizovat si zde nějaké osobní postoje, na to zde místo není. Je to ubohé.
🙂
Hlavne, ze ona se k necemu takovemu nesnizuje.
🙂
Me tema jejima romanama nepresvedci. Mysli si, ze cim toho vice napise, tim lepe . Ona si dokonce hraje na spasitelku An. ! 🙂
Takovej brouk Pytlik. No, jejich par priznivcu hovori za vse. 🙂

  • iv-

anonym

Není to takhle náhodou obráceně, když odpověď od ocko je o hodinu starší, tak by opisování mělo směřovat k tomu, kdo vložil o hodinu později?

annas

Přece platí déle než od Kuvajtu napadení, že je třeba znát fakta, aby je bylo možné překroutit … Není to dobrý postřeh?

Je velmi zajímavé, že před 1500 lety všichni věděli, že Země je středem vesmíru.
Před 500 lety každý na této planetě věděl, že Země je placka.

A já se před chvíli dověděla, že umím perfektně opisovat… Jejda, opisopvání je jen módní vlna, to mě určitě brzy přejde…

Představuji si, co se dovím zítra. Třeba že jsem teta Kačera Donalda …

led

Nedivte sa. Dobre vás to žiaci naučili. A nemáte náhodou pri odpovedi aj našepkávača?
Cítim sa ako v škole:
Prosím, pani učiteľka, ona odo mňa odpisuje!
No, ale toto! Nielenže zle našepkáva, ale ešte aj neskoro, až po napísaní 5…
Nepripomína vám to niečo?

annas

Ano. . Občas vzdělání proti své vůli…

vagra

:)))

anonym

Hele,kdybys věděl,že pokud vložíš doplňující odpověď,tak se to počítá od této chvíle,to znamená,že očko vložila svoji doplňující odpověď hodinu poté,co annas.

anonym

Ne barbakane, jsi na omylu. Já odpověď napsala a šla jsem dohledávat podklady. Chvíli mi to trvalo, protože nemám na starost jenom odpovědi. Annasinu odpověď jsem našla až po svém vložení doplnění odpovědi. Ještě mne docela pobavilo, že jsme zřejmě obě čerpaly ze stejného zdroje.
Nicméně tak jako Ty se slušný člověk nechová. Opravila jsem si na Tebe názor a už nemám zájem s Tebou komunikovat. Takže v tomto případě je to můj poslední pozdrav Tvé osobě.
Pokud chceš urážet a snížil ses na úroveň drben, tak to Ti tedy opravdu nezávidím, ale užij si to. K tomu diskuze neslouží. Vyřizovat si zde nějaké osobní postoje, na to zde místo není. Je to ubohé.

anonym

🙂 Ja jsem svedek , barbakane … ja to videla ! Ze An. byla prvni. ( jako vzdy , no, a jako vzdy se to ne kazdemu libi ) ..
🙂
Nekdo je tu asi prvni den a jeste nevi, jak to tu chodi .. a nekdo zase odpovida uplne, ale uplne snad na vsechno .. do vsech rubrik – hlavne odpovedet. I kdyz uplne blbosti. 🙂 Presto jsem se jeste z tech jejich " romanu " nikdy nic nedozvedela.
P.S. Jeste pred rokem jsme s An. byly vase vrany , pamatujete ? Jak se vse pekne zamichalo. 🙂

  • iv-

anonym

Díky, Dr.Axle, ale barbakana zjevně pravda nezajímá. Čekala jsem, že se za ten svůj nemalý přehmat omluví, ale na to nejspíš není dost chlap.
Má odpověď byla v pořádku i bez doplnění, ale on asi bere jako jedinou možnou odpověď na své otázky jen to, co napíšou jím uznávané kapacity.
Kdyby myslel mozkem, tak musel přijít na to, že ani své doplnění bych nestihla zařadit jako reakci na odpověď Annas.
Logika a myšlení zde nejsou skutečně běžným prvkem.

anonym

Vždyť jsi napsala,že až poté,co vložila mezitím annas odpověď, si vyhledávala doplňující odpověď. Takže omluva není na místě.