Má něco společného Sezam z Alibaby a 40 loupežníků se sezamovým semínkem?

Nejlepší odpověď
annas

"Sezam ‘druh olejnaté rostliny’, sezamový.Přes něm.Sesam z lat.sēsamum z ř. sē̺samon a to z nějakého starého východního jazyka ( akkad. šammaššamu tv

J. Rejzek :Etymologický slovník

Tvrdilo se, že před sezamem se otvírají skály, i když sám sezam je poklad – je plný minerálů a vitamínů.

Nejstarší bylina, koření, které byla přisuzovana magická moc.

Vyypadá to,l že toto zaklínadlo je slovanského (srbského) původu, které se nějakým způsobem dostalo z Malé Asie do Indie a Persie, později přeložné do arabštiny. .

  1. Sesam je redukcí hebrejského Šemova jména, tj. Boha nebo kabbalistického slova reprezentujícího talmudický šem-šamáṁ („shem-shamayim“), „jméno nebe“.
  2. Sesam je spojen s babylonskými kouzelnými postupy, které používaly sezamový olej.

atd.

Více v odkdzu

http://oldeuro­peanculture.blog­spot.com/2015/12­/open-sesame.html

Z toho plyne, že je možný vztah mezi "zaklínadlem " a semínky sezamu.

Další odpovědi
aliendrone

Copak neumíš číst? Nepamatuješ tu pasáž, jak před jeskyní vyřvává všechno možné rostlinstvo otevři se, ale na sezam si nevzpomene? Tak co myslíš? ;) :D :D

Kepler

Bylo to jenom jednoduché virtuální heslo. Tehdy ještě nebyli s technologií tak daleko, tak nepotřebovali něco jako 25timístný product key pro instalaci OS Windows.

Drap

Semínka neprodávají.