Má něco společného pes a pesar?

Minule jsem se ptal, jestli má něco společného pes a herpes. A neměl! Tak se třeba najde nějaká spojitost tentokrát.

Nejlepší odpověď
annas

Opět napovíí J. Rejzek v Etymologickém slovmíku

Původ slova pes jsem vysvětlovala – viz odkaz níž.

„pesar‘ochranné (antikoncepční) tělísko’. Ze střlatinského. pessarium ‘vložka’z řeckého .pessós ‘kostka, kamínek’“

Na rozdíl od předchozí otázky obě slova spojuje jen sled hlásek.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-neco-spolecneho-pes-a-herpes
Pes a herpes
Původ slov nesouvisí, ale pokud jde o onemocnění, tak je možné, že člověk může dostat pásový opar – původně prašivinu a pes může také dostat kožní nemoc – prašivinu.

K reakci ivzez.

Podívala jsem se na původ příjmení Harapes.

Původ ze staročeského citoslovce hara = och! běda!
Složeniny s ním jsou hanlivé – např. harapanna = poběhlice, nevěstka; haraburd = nepotřebné věci apod.
Možné i z maďarského harapós = kousavý.

Podle dalších příjmení např. Haráč, Harašta, Haraším atd. to nevypadá, že hara na začátku souvisí s výraz hára od hárat = běhat rychle, hořet.

D. Moldanová Naše příjmení

Staročeský slovník uvádí citoslovce hara! hera! ze ze střhněm. herâ! Takže nadávka psovi – hara, pes (pes) har – rozhorlení, nadávka psovi. .

Další odpovědi
Lamalam

Ne, pesar a pes nemají nic společného. Aby ses nemusel ptát příště – ani pestík a pes spolu nesouvisí.

ivzez

Jak už jste se dočetl v předchozích odpovědích, nesouvisí.

Ale abyste měl nad čím bádat: Příjmení jednoho našeho
známého tanečníka možná souvisí se slovem pes.

(Vlastimil Harapes)

Mc Merkurion

ivzez: … je otázka, zda to spíš nemělo bejt Haračuba …