Má něco společného patron a patrona?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku?

Patron ‘ochránce’, patronka, patronace, patronát. Přes něm. Patron z lat. patrōnus ‘ochránce, obhájce’ od pater ‘otec’.

Srov.  :patrona ‘náboj střelné zbraně’. Z něm. Patrone ‘nábojnice’ z fr. patron ‘šablona, forma, model’ a to metaforicky z významu ‘patron’" Srovnej se slovem matrice.

matrice ‘forma, tiskařský negativ’. Z něm. Matrizez, fr. matrice z at.mātrīx ‘(zvířecí) matka, děloha’ od māter.

--
Ještě význam slova patron /ka.)

  1. ochránce, příznivec, podporovatel
  2. (v někt. křesť. církvích) světec jako ochránce lidí, kostela, stavu, země ap.: svatý Václav, p. české země
  3. hist. (ve st. Římě) pán, ochránce neplnoprávných osob, propuštěných otroků ap.; (ve středověku) vlastník půdy podle patrimoniální­ho práva
  4. círk. (v katol.) osoba (nejč. zakladatel), které přísluší ochrana kostela i právo ke kostelu navrhovat kněze
  5. (dř.) instituce vykonávající patronát 4
  6. (dř.) zaměstnavatel (zvl. herců u kočovných společností)
  7. ob. expr. podivín: divný p.;

patrona

  1. náboj do střelné zbraně: ostrá, slepá p.
  2. nábojnice
  3. věc mající podobu patrony : odborně eltech – . p. pojistky vložka
  4. pomůcka z papíru, linolea, plechu ap. s výřezy pro vytváření opakujících se vzorů, nápisů, šablona

Další odpovědi
Pospíšil

Ano. Nejprve se původní význam „ochranný světec“ přenesl na „dohlížející autorita“ a pak na „vzor, lisovací forma pro výrobky, etalon“ a odtud na jeden z lisovaných výrobků, protože zrovna patrona musí být jedna jako druhá.

A nebo taky možná proto, že sama „patrona“ (= nábojnice) byla jakousi formou pro náboj, protože byla běžně přebíjena, tzn. po vystřelení uschována a znovu použita – nově naplněna prachem a opatřena zápalkou a střelou. Což je ostatně – zejména amatérsky – praktikováno i dnes.