Má něco společného medvěd a medvědice lékařská?

Nejlepší odpověď
annas

medvěd, Všeslovanské slovo.
Psl. *medvědь (z*medu-ēd-,doslova‘ jedlík medu’,´. Je tabuová náhražka za původní ie. slovo dochované v lat. ursus, ř. árktos, sti. r̷kša- aj. – medvěd šelma.
Tabuový opis je také v germ. (něm. Bär, angl. bear, vlastně ‘hnědý’,

Medvědice lékařská – Arctostaphylos: medvědice – z řec. stafy, stafylé = hrozen: prý oblíbená potrava medvědů

J. Rejzek: Etymologický slovník

Tabuový název – vychází ze snah lidí zmírnit zlou skutečnost, ošálit zlé síly, obavy, aby jim něco neublížilo.

Tedy medvěd je ’ten, kdo jí med,v němčině hnědý. Jde o tzv. eufemismus.

Medvěd byl považovaný za posvátné zvíře, symbol zrození, dobrosrdečjnosti, síly atd.

Proč bylo jeho pojmenování tabu, se dočtete v odkazu.
http://parasau­rolofus.txt.cz/clan­ky/101625/sym­bolika-zvirat#medved

Mc Merkurion

annas: … „Proč bylo jeho pojmenování tabu, se dočtete v odkazu.“ proč? nic jsem tam nenašel, a docela by mne to zajímalo …

annas

Není to tam přímo, jen náznakem.

Např. to, že „slovanští předkové věřili, že medvědi jsou proměnění lidé, kteří jsou tak potrestaní za svou pýchu, nebo vychloubání.“

Takže se slovo medvěd báli vyslovit, aby huňáče nerozhněvali.