Avatar uživatele
Registrovaný

Ma "neco " spolecneho Egypt a Cina

historicky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

což třeba vyspělou starověkou civilizaci.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Např. vědecké objevy...

Matematika
http://cs.wikipedia.org/…

Matematika starověkého Egypta se rozvíjela společně s rozvojem egyptské civilizace od 4. tisíciletí př. n. l. Sloužila pouze k praktickým účelům, jako abstraktní věda nebyla ještě vyvinuta. Egypťané dokázali sčítat, odčítat, násobit, dělit, počítat se zlomky i řešit některé složitější aritmetické a geometrické problémy. Objevují se úvahy o výpočtech obsahu rovinných obrazců (obdélníku, trojúhelníku a kruhu).
---
Čína byla až do 14. století v oblasti matematiky nejrozvinutější zemí světa. Např. Pythagorova věta byla zapsána v čínské matematické knize z 2. století př. n. l. V další důležité čínské matematické knize z 1. století jako první na světě byl objasněn pojem o záporném čísle a principy přičítání, odčítání, čínský matematik Zu Chongzhi určil v 5. století s velkou přesností hodnotu Ludolfova čísla. Dostal se k číslu 3,141 592 6 (π = 3,141 592 7). Jakou metodu přesně použil není známo.
---
Vynálezy

Čínské vynálezy - Číňané měli technologický náskok, ale díky uzavřenosti před světem ho nakonec ztratili.
hedvábí - bourec morušový (vyrábí se z kokonů larev motýla) - čínské státní tajemství, vývoz vajíček bource morušového se trestal smrtí! Číňané bohatli na prodeji hedvábí, po legendární Hedvábné stezce se dováželo už do antického Říma. Nakonec prozrazeno.
papír - dělal se z kaše - směsi bambusu, hedvábí a kůry stromů.
porcelán - vyrábí se vypálením za vysokých teplot z kaolínu.
Tyto vynálezy vynalezeny už ve starověku! Ze středověku pak pochází kompas, střelný prach, papírové peníze, knihtisk (v Číně zaveden až v 11. stol.n.l.).

----
Egypt - kromě dalších oblastí vědy
mumifikace - pro získání nesmrtelnosti je třeba uchovat tělo, nebo postačí i vytvořit sochu nebo obraz zemřelého (proto Thutmose III. ničil sochy i obrazy své matky, chtěl ji zbavit nesmrtelnosti - proto bylo zohavení mrtvoly v Egyptě horší zločin než vražda!)..
lékařství - mimořádně vynikající! Měli i specialisty - zubaře, gynekology, oční lékaře, chirurgy. Dokázali léčit zlomeniny, uměli trepanovat lebku - operace mozku!!! (používali k tomu obsidiánové nože, obsidián je přírodní sopečně sklo, mimořádně ostré).literatura - nejznámějším dílem je asi Kniha mrtvých. Dále četné oslavné básně (ódy) na počest bohů - óda na Slunce, óda na Nil.
kalendář - Na rozdíl od Mezopotámie používali solární kalendář! Potřebovali ho proto, aby se jim neposouvala roční období - určovali podle něj pravidelné nilské záplavy (velkou roli v kalendáři hrály i východy hvězdy Sirius). Rok měl 12 měsíců po 30 dnech, na konci roku přidali 5 dní navíc. Egyptský kalendář převzal, upravil a prosadil v Římě Caesar (juliánský kalendář).
matematika - desítková soustava

Další možnosti najdete v odkazu

http://www.kompas.estranky.cz/…

Oblast kultury najdete např. v diplomové práci

http://www.cdv.tul.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.