pa.monteka

Ma "neco " spolecneho Egypt a Cina

historicky.

Nejlepší odpověď
quentos

což třeba vyspělou starověkou civilizaci.

Další odpovědi
annas

Např. vědecké objevy…

Matematika
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bji­ny_matematiky

Matematika starověkého Egypta se rozvíjela společně s rozvojem egyptské civilizace od 4. tisíciletí př. n. l. Sloužila pouze k praktickým účelům, jako abstraktní věda nebyla ještě vyvinuta. Egypťané dokázali sčítat, odčítat, násobit, dělit, počítat se zlomky i řešit některé složitější aritmetické a geometrické problémy. Objevují se úvahy o výpočtech obsahu rovinných obrazců (obdélníku, trojúhelníku a kruhu).

Čína byla až do 14. století v oblasti matematiky nejrozvinutější zemí světa. Např. Pythagorova věta byla zapsána v čínské matematické knize z 2. století př. n. l. V další důležité čínské matematické knize z 1. století jako první na světě byl objasněn pojem o záporném čísle a principy přičítání, odčítání, čínský matematik Zu Chongzhi určil v 5. století s velkou přesností hodnotu Ludolfova čísla. Dostal se k číslu 3,141 592 6 (π = 3,141 592 7). Jakou metodu přesně použil není známo.

Vynálezy

Čínské vynálezy – Číňané měli technologický náskok, ale díky uzavřenosti před světem ho nakonec ztratili.
hedvábí – bourec morušový (vyrábí se z kokonů larev motýla) – čínské státní tajemství, vývoz vajíček bource morušového se trestal smrtí! Číňané bohatli na prodeji hedvábí, po legendární Hedvábné stezce se dováželo už do antického Říma. Nakonec prozrazeno.
papír – dělal se z kaše – směsi bambusu, hedvábí a kůry stromů.
porcelán – vyrábí se vypálením za vysokých teplot z kaolínu.
Tyto vynálezy vynalezeny už ve starověku! Ze středověku pak pochází kompas, střelný prach, papírové peníze, knihtisk (v Číně zaveden až v 11. stol.n.l.).

Egypt – kromě dalších oblastí vědy
mumifikace – pro získání nesmrtelnosti je třeba uchovat tělo, nebo postačí i vytvořit sochu nebo obraz zemřelého (proto Thutmose III. ničil sochy i obrazy své matky, chtěl ji zbavit nesmrtelnosti – proto bylo zohavení mrtvoly v Egyptě horší zločin než vražda!)..
lékařství – mimořádně vynikající! Měli i specialisty – zubaře, gynekology, oční lékaře, chirurgy. Dokázali léčit zlomeniny, uměli trepanovat lebku – operace mozku!!! (používali k tomu obsidiánové nože, obsidián je přírodní sopečně sklo, mimořádně ostré).literatura – nejznámějším dílem je asi Kniha mrtvých. Dále četné oslavné básně (ódy) na počest bohů – óda na Slunce, óda na Nil.
kalendář – Na rozdíl od Mezopotámie používali solární kalendář! Potřebovali ho proto, aby se jim neposouvala roční období – určovali podle něj pravidelné nilské záplavy (velkou roli v kalendáři hrály i východy hvězdy Sirius). Rok měl 12 měsíců po 30 dnech, na konci roku přidali 5 dní navíc. Egyptský kalendář převzal, upravil a prosadil v Římě Caesar (juliánský kalendář).
matematika – desítková soustava

Další možnosti najdete v odkazu

http://www.kom­pas.estranky.cz/clan­ky/ucebnice-dejepisu/staroveky-egypt-indie-a-cina-petr-daubner.html

Oblast kultury najdete např. v diplomové práci

http://www.cdv­.tul.cz/file.php/1/Tex­ty/Strucne_de­jiny_kultury.pdf