Kazatel

Má něco společného bolševník s bolševikem?

Nejlepší odpověď
annas

Obě slova mají stejnuý zákl,ad, tj. bolšoj. a původ. Z ruštiny si pamatuji význam slova bolšoj = veliký.

1. Bolševník

Etymologie. Hrdina řeckých bájí Héraclés prý objevil léčivou moc bolševníku (Šmíd 2002), proto nese latinské jméno Heracleum. Český název je odvozen od ruského slova „bolšoj“, tj. veliký, jelikož rostlina pochází z Kavkazu

AJ.e je třeba si uvědomit, že jsou dva druhy, jeden původní a jedlý, druhý nepůvodní a jedovatý.

1. http://www.kve­tenacr.cz/
Bolševník velkolepý je jedovatá bylina, Zdraví ohrožující jedovatá rostlina, ., která není u nás původní.
.

2. Bolševník obecný je původní bylina , která je jedlá. Slovenský název je bolševník borščový a také v Rusku a na Ukrajině a dalších východních zemích se dodnes přidávají listy do tradiční polévky zvané boršč.

http://zivutek.cz/

Bolševníok 1 – až pětimetrová rostlina roste převážně na neobdělávaných plochách a její likvidace stojí desítky milionů korun. Z Kavkazu ho do Lázní Kynžvart přivezl zřejmě kníže Metternich, a rostlina tak u nás nemá přirozené regulátory. Postřiky a mechanické odstraňování zatím nejsou moc účinné.

„Likviduje se opravdu těžko, pomáhá jen soustředěná, intenzivní práce, mechanické a chemické odstraňování,“ říká botanik Václav Větvička

rozhlas.cz/veda-technologie_pri­roda/zapadni-cechy-si-nevi-rady-s-invazi-nebezpecneho-bolsevniku-velkolepeho_201209130­943_tjelinkova

Bolševik – komunista leninského typu’, bolševický, bolševismus, Původně stoupenec většinového proudu (r. ból’šij ‘větší’) uvnitř ruské soc.-dem. strany (1903) proti bolševikům stáli menševici. = měli menšinu v soc. dem. a zastávali klasický marxismus. Bolševici měli většinu a byli radikální., revoluce.

U nás se hanlivě užíval název bolševik pro člena K SČ u nás.

Další odpovědi
led

Bolševnik je rastlina. V ČR nájdete domácu rastlinu bolševník obecný a nebezpečný invazny druh bolševník veľkolepý.
Bolševik je člen SDRSR(b) – frakcie Sociálnodemokra­tickej robotníckej strany Ruska z ktorej sa v roku 1918 vytvorila Ruská komunistická strana (boľševikov), skratka RKS(b). Neskôr pojem boľševizmus označoval aj všeobecne podobný smer sociálnodemokra­tických resp. komunistických strán.

Vzhľadom pre príbuznosť názvov si ich mnohí ľudia mýlili.

paul1

Bolše znamená tuším něco jako mnoho, nebo zbytečně mnoho, přemnoženo.

Sameotazky

Oba mohou být invazním druhem.

Rokio

Obě slova začínají na písmeno b.