Kelt

Má název města Třinec něco společného s číslovkou tři?

Nevíte, jak získalo město Třinec své jméno? Napadlo mne spojení s číslovkou tři, ale asi to bude jinak. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Odkaz Lamalam na pdf nejde otevřít, ale v její odpovědi je jen jazykový vývoj slova, nikoliv proč se obec jmenuje Třinec.

Doplňuji:

„Jméno Třinec je známo už z roku 1444, kdy znělo Trzenecz, "Třenec“. To však není původní podoba. Všechna místní jména začínající na Třen-, Třin-, Trstěn- Třstěn- apod. prošla složitým hláskovým vývojem. Výchozí podoba k Třinec, Třenec zněla Trstnec a vznikla zpodstatňující příponou -ec od přídavného jména trstný, rákosový.

Původně jméno znamenalo „třtinový, rákosový potok, porost obrostlý třtinou, rákosem.“…

Vývojem Trst-/Třst-/Tršc- vzniklo Třstenec, Trščenec, z čehož zjednodušením obtížně vyslovitelné hláskové skupiny povstalo Třenec… A protože třen- se v místním nářečí vyslovuje s y nebo s i, upraveno jméno Třenec na Třinec"
http://archiv­.ihned.cz/c1-10004130-vetrem-se-klatici

Stejně tak uvádějí Machkův i Rejzkův Etymologický slovník.

"Třtina, třtinový.Stč.tres­t,trstina‘rákos’ (Všesl. – p. trzcina,, stsl. trъstъ. Psl. *trъstь ‘rákos’ je příbuzné s lit. trušìs, lot. trusis tv., ř. thryón ‘rákosí, sítina’, vše utvořeno různými formanty od ie. *(s)ter- ‘být tuhý, tvrdý’

Takže to vypadá, že v době svého vzniku byla obec založená v blízkosti např. rybníka či jiné „vody“, která bylo obrostlá rákosím.

Další odpovědi
Lamalam

Trstnec >Trstenec > Třenec > Třinec

Zdroj: https://is.mu­ni.cz/th/64548­/ff_m/Diplomka_3­.pdf

lexx

městem protéká řeka Olše (lidově Olza) a tam se třou ryby