Rokio

Má nárok na podporu v nezaměstnanosti daná osoba?

V případě, že invalidní důchodce 3. stupně si aktivně hledá zaměstnání, tedy např. obchází firmy, posílá životopisy, účastní se vstupních pohovoru, má nárok na podporu?

poznámka: Paní učitelka ekonomiky F. říkala, že ten, kdo si aktivně hledá zaměstnání, má nárok na podporu.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Poživatel důchodu 3. stupně nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dokonce nemůže být uchazečem o zaměstnání na ÚP.

Dále nemůže být do evidence uchazečů o zaměstnání zařazena fyzická osoba, která

je uznána dočasně neschopnou práce
pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu
je invalidní ve třetím stupni podle § 39 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, vyjma případu, kdy je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek podle § 39 odst. 4 písm. f) téhož zákona
vykonává trest odnětí svobody, vykonává ochranné opatření zabezpečovací detenci nebo je ve vazbě
neposkytne úřadu práce identifikační údaje
neposkytne souhlas se zpracováním osobních údajů.

Zdroj: https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Další odpovědi
ivzez

Úřad práce nemůže poživatele invalidního důchodu III. stupně
zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, protože invalidita
III. stupně znamená nejméně o 70 % nižší pracovní schopnost.

Ani stát nepočítá s tím,. že by se člověk s ID III. stupně mohl plně pracovně
zapojit. Proto za tyto důchodce nejen hradí zdravotní pojištění, ale navíc
jim dobu pobírání ID III. stupně započte jako dobu důchodového pojištění
z hlediska nároku na starobní důchod.

Pokud bys měl zájem se přihlásit na ÚP, bylo by to možné „jenom“ jako
zájemce (nikoliv uchazeč) o zaměstnání bez nároku na podporu.

______

Dával jsi opravdu pozor?
Nehovořila paní učitelka o uchazečích o zaměstnání?

Drap

3 stupeň invalidního důchodu je plný invalidní důchod. Myslím, že paní učitelka ekonomiky ser v tomto mýlila. Přesto že si aktivně hledá zaměstnání, nemá nárok na podporu. Plný invalidní důchod by měl plně pokrýt základní životní potřeby.

jirka F

Pochybuji že by si důchodce III.stupně INV.Hledal práci když už tomu brání i jeho zdravotní stav a nesmí být jak píše uživatel JáJsemRaibek ani registrován na ÚP.