Avatar uživatele
Damiana

Má na rozvoj duševní choroby vliv výchova v (raném a předškolním) dětství?

Myslíte si, že výchova v raném dětství (až předškolním věku) může ovlivnit rozvoj duševní nemoci v dospělosti?
Znáte nějaký příklad?
(Neposílejte mi, prosím odkazy, zajímájí mne jen vaše názory a postřehy.)
Děkuji. 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? aramah, Alesh, Jose1f, anonym, Kohut57 před 4344 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Damiano, tznám ze svého okolí případ přísného, ikdyž milujícího otce, který ze své dcerky (mimochodem velmi chytré a cílevědomé slečny) vychoval nejistou podceňujéící se slečnu. Byla u mne nedávno s tím, že tatínkovi v ničem neuhoví a že ji nemá rád. Jenže to neslyšela, jak je na ni právě tento otec hrdý.
Není to duševní choroba, ještě ne. Ale došlo zde výchovou k narušení osobnosti dítěte. Kam se situace obrátí, to nedokáže dnes soudit nikdo.
Nejhorší je právě to, co potká děti v ranném věku. Následky nesprávné výchovy a traumat si ponesou většinou celý život a často se stane to, že při další nervové zátěži to takový člověk nevydrží a propukne duševní porucha. Nikdo neví, co a kdy se stane souštěčem takové nemoci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

No tak nepochybně, když někdo např. týrá malé dítě, nepochybně přispívá pravděpodobnosti, že si to dítě ponese celý život a v některých případech to bude i hodně nepěkné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kohut57

V předškolním věku jsem dospěl k poznání, že na blbce se musí jeho zbraněmi a tvrdě ho porazit, jinak nepřestane prudit. I když jsem byl drobnější, tvrdě jsem fyzicky ztrestal toho, kdo mě obtěžoval fyzicky i psychicky. Každý to zkusil jen jednou. Jakej je kdo " kretén" v dětství, takovej bude i v dospělosti. To jsem tenkrát nevěděl, ale dnes už to vím. Tudíž, v první řadě genetika. Výchova je důležitá , ale v systému školství spíše deformuje osobnost . Prostě je všude většina blbů a těm se systém přizpůsobuje. Ti se také více množí. Takže to co bylo za mého dětství únosné a zvladatelné výchovou, je dnes tragické . Příklad cikáni,
Doplňuji:
Prostě ať na to koukám, jak koukám, myslím že před listopadem oproti dnešku to mocní měli v hlavě víc v pořádku. Bohužel po této pseudodemokratické a liberální ignoranci bude muset přijít opak.

Upravil/a: Kohut57

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Myslím, že v jistých případech to ovlivnit může

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

nie.
Pokiaľ máte na mysli defekty typu mongoloizmus, debilita, idiotizmus a podobne, tie deti sa proste nemali narodiť.
Ostatné duševné traumy spôsobené výchovou sú ako-tak keď nie liečiteľné, tak udržateľné v rámci prijateľnosti (akceptovateľnosti okolia).
Výhovorka na traumy z detstva je proste len výhovorka – nikto z nás nemal (a ani generácie po nás, pred nami) nemá len pozitívne zážitky z detstva, život je niekedy krutý. Takže žiadne výhovorky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jose1f

Každý s jistě vzpomeneme na kruté a nenormální situace, které jsme prožili v dětství.

Já například vzpomínám, když mi bylo asi 6 let, že moje mamka a další ženy pracovaly na poli jednoho velkého statku nedalek Prahy a všechny plakaly. Bylo mi moc divné, proč pracují a přitom pláčou. V dálce jsem viděl jakoby stoupat kouř a zdálky bylo též slyšet jakoby hřmění. Později jsem se dozvěděl, že to byly Lidice.

Koncem války, když už to měli Němci prohrané a ustupovaly před postupující vítěznou armádou, jezdily blízko nás též evakuační vlaky s vězni a ruskými zajatci z koncentráků. Některé stavěly na našem nádraží. Na ploše za nádražím se brzy objevila hromada něčeho, přikrytá plachtou. Byly to mrtvoly nemocných vězňů, protože pod plachtou vykukovaly úplně vyhublé nohy a ruce. Z vagonů se potáceli ven vězňové a žebrali o jakékoli jídlo. Dospělí se mísili mezi ně a jídlo jim nosili. Bylo to pár týdnů před koncem války, takže němečtí vojáci už nebyli tak ostražití a tak se někdy podařilo některého vězně nebo zajatce nenápadně odvést a zachránit. Jako děti jsme u toho byli také.

Po jednom náletu se strhla letecká bitva nad naší vesnicí. Byly sestřeleny 2 německé stíhačky. V tom řevu motorů a střílení jsme se šli podívat jak to vypadá, ale zahnal nás šrapnel z protiletadlové střely, který prosvištěl blízko nás.

Nachytali nás němečtí důstojníci v rozbitých letadlech na vybombardovaném letišti v Klecanech, kam jsme si šli tajně nasbírat vystřílenou munici. Kamarád utekl, viděl jsem, jak za ním jeden z důstojníků utíká s pistolí v ruce. Důstojníci věděli, že tam někde jsem a že jim nemohu utéct, proto asi nikdo nevystřelil. Já, schovaný za bunkrem, jsem v tom zmatku stačil tajně vyprázdnit kapsy a všechny nábojnice zahrabat. Při prohlídce potom již jsem byl „čistý“, Takže mě po výslechu a a delším přemýšlení nakonec propustili.

Tak bych mohl dlouho vyprávět. Jak se to projevilo na rozvoji mých duševních chorob? Žádné duševní choroby jsem (doufám) nikdy neměl a nemám. Neměl jsem a nemám z těchto zážitků ani žádné post stresové stavy. Také to, co jsem prožil, nepovažuji za žádné „strašné“ události proti tomu, co zažily třeba děti v Lidicích nebo v koncentrácích. To ale neznamená, že jsem ve vypjatých situacích neprožíval strach nebo i hrůzu. Myslel jsem si ale, že takový je život a věřil jsem, že určitě zase bude dobře.

Jak mě tato „válečná“ zkušenost ovlivnila? Tenkrát všechny strasti přijímal jako věci sice velmi nepříjemné a nebezpečné, ale vcelku jako věci normální. Myslel jsem, že to sice není správné, ale že to tak musí být, protože byla válka. Také je pravda, že jsem měl velmi pevné zázemí. v rodičích a sourozencích. Až v hluboké dospělosti, díky literatuře a vzdělání, jsem si uvědomil, v jak neuvěřitelně strašné době jsme tenkrát žili a jak nebezpečný je fašismus.

To je ukázka, jak jsem byl válkou vychováván.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michael69

Ano. Může způsobit i rozvoj pozdější poruchy osobností a nebo zvýšit citlivost ke spouštěcím situacím v pozdějším věku. To se může dít v rodinách kde jsou např. dědičné sklony a porucha,která by se za příznivých okolností vůbec nerozvinula se později,třeba v nějaké životní krizi,objeví.
Doplňuji:
Osobnosti s krátkým " i" samozřejmě. :D

Upravil/a: michael69

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek