autacek

Má na křižovatce při odbočování vlevo přednost vozidlo, které odbočuje, nebo vozidlo, které jej již vlevo předjíždí?

(hlavní silnice o jednom jízdním pruhu pro každý směr, přerušovaná čára, bez odbočovacího pruhu, vpravo předjet ani objet vozidlo nejde, předjíždějící vozidlo předjíždí více vozidel a vozidlo hodlající změnit směr jízdy na vedlejší cestu pravděpodobně před původně jedním předjížděným vozidlem nevidí)

Nejlepší odpověď
Dochy

Mám za to, že ve předpisech je, že odbočující vlevo si musí ohlídat zda není předjížděn. Další věc je, že pokud někdo odbočuje vlevo, tak ho přeci nikdo zleva nebude předjíždět.

Jenže někdo mohl začít předjíždění ještě když nemohl tušit že ten před ním bude odbočovat… proto ten odbočující se musí přesvědčit, že odbočit může…

Další odpovědi
cukrar

autacek, Váš dotaz lze vyložit různě. Otázka je položena najasně , odpovědi by mohli vést k omylu, pokud si dotaz vyloží někdo jinak.

Pokud chápu dotaz tak, že vozidlo odbočuje vlevo, zárověň je vlevo i předjížděno, ve většině případu bude potrestán ten co odbočuje. Na přesné určení vyníka by bylo nutné podrobný přehled události.

Po Vašem doplnění, řidič NESMÍ odbočit, když je předjížděn. Při střetu by nesl vinu ten co odbočuje, nikoliv ten co předjíždí.

mosoj

Fascinují mně odpovědi typu mám za to a pod. To je stejné jako ta, co si myslela že je nesmrtelná.

  1. Vozidlo hodlající odbočit vlevo, především zapne včas!! blikač.
  2. Dále si najede ke středu vozovky. Tím dává najevo vozidlům za sebou, že hodlá odbočovat. Dává přednost všem protijedoucím vozidlům a cyklistům.

3.Pokud dává znamení o změně směru nesmí být žádným vozidlem předjížděn z leva, může být ale objet po pravé straně. Pokud se na pravou stranu auta za ním nevejdou, halt musí zastavit než auto před nimi odbočí.
4. Pokud to děláš jinak jsi prohrávající.

Yanger

Vzhledem k tomu, že vozidlo odbočující vlevo je předjížděné zprava a dráhy těchto vozidel se tím pádem nekříží, tak řešit přednost vůči sobě je nesmyslné. Jinak platí přednost v křižovatce stejně, jak kdyby k předjíždění nedocházelo, a další vozidlo řeší přednost vůči oběma vozidlům najednou.

Arne1

Probírali jsme to párkrát na školení řidičů. Jednoznačně bylo řečeno, že musím předpokládat i zhovadilé chování jiných a i když vím že mne nikdo nesmí předjíždět když mám zapnutý blinkr, přesto jsem povinen se o tom přesvědčit a případnému sebevrahovi umožnit jeho cestu.
Obdobně na dálnici když pojedu 135 v levém a přižene se někdo dvoustovkou, tak i když on tou 200 nesmí jet já mu musím uhnout a umožnit mu to.

Kryšpín

Tento výklad je vhodný pro výrobů zmatků v silniční dopravě

Dochy

zakon 361/2000, §17, odst. 5e: Řidič nesmí předjíždět dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,

§21 /1: Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.

Takže Mosoji: „Mám za to“ píšu v případě, kdy jsem si svým názorem dost jistý na to, abych jej zveřejnil, ale nemám čas či náladu k tomu abych jej ověřoval. Upozorňuji tím na to, že informace není spolehlivá na 100%.

Píše se, že odbočující nesmí ohrozit ty co jedou za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti. Podle mně do toho patří i pohled do zrcátka.

Píšeš, že odbočující musí blikat včas. Co přesně znamená blikat včas? Viděls někdy kamiony na dálnici? Dokážou se předjíždět i minutu (i několik). To mám minutu předem zapnout blinkr abych začal blikat včas? Pokud odbočuju a nějakej trouba mně předjíždí, tak ho nechám, nejsem sebevrah. Pokud zapnu blinkr, nikdo mně nesmí začít předjíždět. Ale pokud už tam je, já se s ním přetlačovat nebudu. Pokud by došlo k nehodě, nejspíš se začne právě vyšetřovat kdo kdy a co přesně udělal či neudělal.

cukrar

Dochy, souhlasím s Vámi a jen doplním: „kdy a co přesně udělal či neudělal.“
Soudní znalci v 95% určí viníka toho co odbočil vlevo. Stačí k tomu animace a modelování na počítači.

autacek

Jestli to z popisu nevyplynulo, řeč je o předjíždění. Vpravo se opravdu nepředjíždí, vpravo se objíždí, ale to není mnou dotazovaný případ, jde mi o klasické předjíždění vlevo.

cochee

Mýlíš se. Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb., § 17 Předjíždění, odst. (1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu.
Jinými slovy, pokud auto má vyhozený blinkr doleva a lepí se na středovou čáru, že bude odbočovat, ale stále ještě jede, ty jej předjedeš vpravo od něj. Nebo snad bys jej chtěl předjíždět vlevo??? Tak to bych tě na cestě fakt potkat nechtěl…