England1522

Má Morava právo na autonomii ?

Když Morava kdysi byla i samostatná, má na to právo i dnes v případě udělení autonomie od vlády pro Moravu ?

Nejlepší odpověď
annas

Mít právo jsou silná slova. Záleží na úhlu pohledu. Kdo a koho přesvědčil o výhodách autonomie?

Beru to tak, že žiji v ČR. Používám český spisovný jazyk, byť v běžném rozhovoru se liší regionálně slovní zásobou, ale i tvary či přízvukem. Jsem Češka, i když pocházím z Hané stejně jako moji předkové. .Ale mám příbuzné i známé ve Slezsku,​​ v​ různých oblastech českých včetně Prahy. Tvrdím, že všude žijí dobří i špatní lidé, ale všichni jsme jeden národ. ​​ Žijeme v jednom státě, funguje to.

​Národnost moravská? ​ Jakou národnost by zvolil člověk, který žije v Čechách, ale jeho rodiče jsou oba z Moravy.? Zřejmě se zaměňuje zemská příslušnost a národnost. Velká Morava byla dříve než český stát, ale před tím byli Keltové …

Myslím si, že Brno závidí Praze, nevraživost mezi těmito městy vznikla už kdysi dávno.

Napadl mě jeden vtip. " Potká se Pražák s Brňákem a Brňák povídá: „Víš co se o vás říká v Brně? Že jste strašně pragocentrický!“ A Pražák na to: „A víš co se říká v Praze o vás? NIC!“

​Domnívám se, že kdyby byla Morava jakkoliv samostatná, ​ že by jí to příliš neprospělo. Byla by pak moc malá​, přibylo by adminsitrativy, úředníků atd.

Napadá mně co Slezsko? Chebsko? ​Co jejich minulost?

Mám ráda svou zem, ale necítím potřebu osamostatňovat se. Je pravda, že Morava a Čechy byly v minulosti spojeny k sobě, ale nedošlo k zásadnímu útisku či porobě. Aspoň to tak cítím.

--
Názory na podobnou otázku najdete v archivu

Další odpovědi
dědapetr

Morava

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­rava

marci1

Pro občany Čech, Moravy a Slezska to není jistě jednoduchá a lehce zodpověditelná otázka. Asi by právo zcela určitě měla, ale je to opravdu „velmi citlivá věc“.
Cituji http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­rava

: " Federální shromáždění dne 9. května 1990 přijalo usnesení, které odsoudilo zrušení Země Moravskoslezské a vyslovilo v něm pevné přesvědčení, že „nové ústavní uspořádání republiky, které vzejde z jednání svobodně zvolených zákonodárných sborů, tuto nespravedlnost napraví“. Poslanci moravských politických stran zvolení v prvních svobodných volbách předložili návrh zákona na obnovení zemského zřízení. Předsednictvo ČNR, kde mělo převahu Občanské fórum, jej však ve výborech zamítlo. Zejména počátkem 90. let pak proběhly ještě další snahy o obnovu Moravy jako autonomní země, ty však vyšly naprázdno. Na počátku roku 1992 předložila vláda Petra Pitharta (KDU-ČSL) návrh na zemské uspořádání a jak říká politik po letech: Zklamal mě rozpad společného státu, zklamala mě prosazená podoba územně správního uspořádání. Moje vláda předložila na jaře 1992 návrh na zemské zřízení se zachováním bývalých okresů, který se ani neprojednával, ale jen proto, že se blížil rozpad federace a byly obavy z „nového dualismu“.Čes­koslovensko k 31. prosinci 1992 skutečně zaniklo a roku 1997 došlo k zatím poslední úpravě česko-slovenské státní hranice, čímž se některé moravské pozemky včetně osady U Sabotů staly součástí Slovenska."

Citace z knihy „Právní kontinuita autonomie Moravy“ JUDr. Milana Hoskovce : „Moravanství není nacionalistika, je to postoj k odkazu, kultuře, spravedlnosti, tradici, folkloru, přirozené historické lokalizaci, kterou Západní Evropa udržela a díky níž je tato část světa vyspělejší a v politiku důvěřivější. Nacionalizmem je naopak trvání na všem českém a vymezování se češstvím proti všemu ostatnímu. Morava na mapě Evropy jako samostatná nebo samosprávná země existovala (s malými odmlkami) od roku 822 do roku 1949. Současný stav jejího vymazání z mapy, které provedl zločinný režim, je z hlediska historicko-právního exces.“
JUDr. Michal Hoskovec
Kniha : Právní kontinuita autonomie Moravy
🙂