Avatar uživatele
loruen

Má manžel právo na polovinu hodnoty bytu?

2010 vzniklo manželství a krátce poté byl manžel připsán do nájemní smlouvy obecního bytu,2015 byt přešel do družstva ,manžel v bytě rok nebydlí ,manželka požádala o rozvod a přesto si manžel dělá nárok na polovinu hodnoty bytu.Má na to nárok?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3139 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Na polovinu hodnoty bytu nárok nemá. Družstevní byt patří družstvu.
(Něco jiného by byl byt ve vlastnictví.)

Pokud v době manželství vzniklo manželům společné členství v bytovém družstvu,
zůstane po rozvodu členem družstva jenom z nich. Druhý manžel pak má nárok na polovinu družstevního podílu (který se stanoví z tržní hodnoty bytu)…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Do společného jmění manželů patří jak veškerá aktiva, tedy především majetek, tak i pasiva – závazky a dluhy. V oblasti majetku patří do společného jmění manželů vše, co získali manželé společně či jednotlivě po svatbě. Jde o všechny movité i nemovité věci, které za dobu trvání manželství „rodina“ získala s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
STRUCTOR

Pokud vzniklo členství manželů v bytovém družstvu v době trvání manželství, předpokládám že i úhrady s členstvím spojené byly hrazeny ze SJM, pak toto členství spadá do SJM a v případě zániku SJM je potřeba jej vypořádat stejně jako v případě ostatního majetku.
Užívací právo k bytové jednotce je v tomto případě zpravidla spojeno členstvím v BD, a tedy se často hovoří o nároku na byt, což je v tomto případě terminologicky nesprávné, neboť se bude dělit a vypořádávat členství v BD a nikoliv samotný byt, ale věcně to asi všichni chapou. 🙂

Upravil/a: STRUCTOR

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek