loruen

Má manžel právo na polovinu hodnoty bytu?

2010 vzniklo manželství a krátce poté byl manžel připsán do nájemní smlouvy obecního bytu,2015 byt přešel do družstva ,manžel v bytě rok nebydlí ,manželka požádala o rozvod a přesto si manžel dělá nárok na polovinu hodnoty bytu.Má na to nárok?

Nejlepší odpověď
ivzez

Na polovinu hodnoty bytu nárok nemá. Družstevní byt patří družstvu.
(Něco jiného by byl byt ve vlastnictví.)

Pokud v době manželství vzniklo manželům společné členství v bytovém družstvu,
zůstane po rozvodu členem družstva jenom z nich. Druhý manžel pak má nárok na polovinu družstevního podílu (který se stanoví z tržní hodnoty bytu)…

Další odpovědi
anonym

Do společného jmění manželů patří jak veškerá aktiva, tedy především majetek, tak i pasiva – závazky a dluhy. V oblasti majetku patří do společného jmění manželů vše, co získali manželé společně či jednotlivě po svatbě. Jde o všechny movité i nemovité věci, které za dobu trvání manželství „rodina“ získala s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů.

STRUCTOR

Pokud vzniklo členství manželů v bytovém družstvu v době trvání manželství, předpokládám že i úhrady s členstvím spojené byly hrazeny ze SJM, pak toto členství spadá do SJM a v případě zániku SJM je potřeba jej vypořádat stejně jako v případě ostatního majetku.
Užívací právo k bytové jednotce je v tomto případě zpravidla spojeno členstvím v BD, a tedy se často hovoří o nároku na byt, což je v tomto případě terminologicky nesprávné, neboť se bude dělit a vypořádávat členství v BD a nikoliv samotný byt, ale věcně to asi všichni chapou. 🙂