MasterGames

Má Maďarská revoluce (1848–1849) naprosto stejný význam jako revoluce v Uhrách?

Je mezi tím nějaký rozdíl?
Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Jistě nemá, protože Rakousko-Uhersko zaniklo v roce 1918. Maďarská revoluce se obvykle nazývá masakr v roce 1956 s účastí Rudé armády.

Další odpovědi
DoTazatel

Jestli myslíš tu Maďarskou revoluci z let 1848–1849, tak to byla jedna z revolucí v Habsburské monarchii (jehož součástí byly i Uhry Další název H-monarchie byl Rakouské císařství, pozdějí taktéž Rakousko-Uhersko).

Maďarsko neexistoval, tehdy se nazývalo Uherské království.

Ametyst: T2ch Maďarských revolucí bylo víc – měli určitě i 1918 a 1989 stejně jako my, každopádně nejznámější je ta z r. 1848 (I když je pravda, že se tomu nesprávně říká „Maďarská,“ když to byly prostě Uhry).

Kepler

Nevím, kterou revoluci máš na mysli, ale Uhry byl docela jiný státoprávní a územní celek (Horní Uhry – Slovensko) než dnešní Maďarsko.

Kelt

Jiná doba, jiná politika, jiné zřízení. Tohle bylo za Rakousko-Uherska, pak byla tuším kolem roku 1919, to napodobovali Rusko, pak to bylo v roce 1956, ta byla zase proti komunismu.

Ametyst

Do Tazatel: Máš samozřejmě pravdu. Díky. To jen mé ubohé a neucelené znalosti dějin, a netajím se tím, mi nabídly nejjednodušší odpověď.

DoTazatel

Není zač ;) Já zase dějiny nejradši. Ale taky ty znalosti nemám ucelené, některá období a země mám raději, takže se v některých vyznám víc, v některých míň. :D V R-U se taky úplně neorientuju.