vas999

Má lidstvo právo osídlit jinou planetu?

Dejme tomu, že někde kdekoli ve vesmíru objevíme planetu, na které jsou podmínky vhodné pro život (to, že nemusí být vhodné pro nás, prosím pomineme), a že se na ni jakýmkoli způsobem budeme schopni dostat v rozumném čase (za dobu kratší než je lidský život). Máme ale právo ji osídlit? Vždyť na ní možná už nějaký život je (jsou tam vhodné podmínky, tak proč by tam nebyl), a moc dobře víme, co jsme si udělali se svojí vlastní planetou. Vlastně bychom tedy neměli mít právo osídlit vůbec žádnou planetu, ani Mars nebo Měsíc…
Co si o tom myslíte?

Nejlepší odpověď
Kepler

Právo? Povinnost, pokud chceme aby lidský druh nezahynul. Když pominu zničení biosféry Země lidmi, k zániku druhů na Zemi už došlo mnohokrát, někdy přežilo jen jedno jediné procento. Hrozeb existuje docela dost, ví než si průměrný člověk představuje. Naše právo na život ale končí tam, kde začíná právo jiných hypotetických druhů. Takže si budeme muset přizpůsobit planetu nebo měsíc bez života. Stejně si ale myslím, že ani s tím si lidé nebudou brát servítky.