zjentek

Má kořenový systém průměr zhruba shodný s korunou, anebo se v zemi pne podstatně dál?

Nejlepší odpověď
annas

víc vám odpoví odbornící v článku

1. RHIZOLOGIE LESNÍCH DŘEVIN
https://akela­.mendelu.cz/~xce­pl/inobio/nove/Rhi­zologie_lesnich_dre­vin/Rhizologi­e_lesnich_dre­vin.pdf

Vztah mezi rozvojem kořenového systému a nadzemní části
Stav kořenového systému je třeba posuzovat i z hlediska rozvoje nadzemní části
stromu, tzn. z hlediska velikosti koruny, charakteru kmene a těžiště nadzemní části. To je u
plnodřevných válcovitých kmenů posunuto výš a na velikost kořenového systému jsou
kladeny vyšší nároky. Pokusem o zohlednění rozvoje nadzemní části je hodnota tzv. indexu P.
a L. Toto kritérium jistě není zcela dokonalé a vyžadovalo by zpřesnění pro jednotlivé druhy
dřevin a jejich věk.
Index P(IP) = poměr ploch průřezu kořenů k délce nadzemní části stromu.
Index L(IL) = poměr plochy průřezu kořenů k ploše kmene, která se posuzuje u
mladších stromů nad kořenovými náběhy nebo v d1,3.
Všechna tři kritéria je třeba posuzovat ve vzájemných vazbách. Není např. stabilizován
strom s velkým počtem kořenů a malým indexem P nebo naopak.

2. https://ovoce­.hlucinsko.eu/4web/sou­bory/vzdelava­ci-material-web.pdf – snad se dovíte víc k Pěstování ovocných
stromů a keř. Týká se Hlučínska
Růst a výoíj ovocných dřevin
https://hoste­tin.veronica.cz/si­tes/default/fi­les/ovoc/ESF_Rus­t_vyvoj_Hoste­tin.pdf

Další odpovědi
elkon

Záleží na druhu stromu. Některé mají kořeny spíše do šířky, jiné do hloubky. Přesnější informace na odborných webech.

Emefej

Záleží na druhu stromu. Buhy a duby to mají přibližně shodné. Smrky nebo olše mají kořenový systém podstatně širší, než je jejich koruna. U borovic nebo břízy to bývá přesně naopak.

paul1

Já jsem při rytí narazil na kořeny třešně asi 10 metrů od koruny.

zjentek

Elkon udělej mně laskavost a nepiš za ostatní. Díky.

elkon

Trhni si nohou, já nemám potřebu psát za ostatní. To je další tvůj blábol. Že to tvá mozkovna nepobere je tvůj problém. Já jsem pouze odpovídal na jediný rozumný dotaz od tebe zde. Když se ti nelíbí co píšu, tak to nečti. Třeba to bude zajímat někoho jiného. Ty mě můžeš, víš co…

zjentek

Elkon>>>hmm🤔… jako podrbal jsem se na temeni řepy, ale takovýho smajla bohužel nemají, tak sorry kámo.

zjentek

…Jo a hodně roztažený bulvy u toho drbání byly.

zjentek

…A vůbec, naval hvězdičku za rozumnou otázku!