Má kořen slova spánek něco společného s kořenem slova nevyspání?

Tato paní ve videu říká v čase 3.49 ,že je nevyspaná,ale myslím,že je to špatně i když původ slova je asi spánek.
https://www.stre­am.cz/chlapida­rium/10008402-hulvati-a-burani-kolem-nas#nejnovejsi
Je nevyspanost anebo nevyspalost?

A tahle je zas nevyspalá.
http://www.bles­k.cz/clanek/ce­lebrity-ceske-celebrity/263686/ne­vyspala-a-nenaliceni-monika-absolonova-v-rukou-
http://www.ma­minka.cz/clanek/ti­py-pro-nevyspale-matky-jak-si-dodat-energii-po-probdele-noci
Díky za rady.

Má kořen slova spánek něco společného s nevyspáním?

Nejlepší odpověď
annas

To, co se uvádí na nejazykových stránkách, není vždy pravda.
Jazykové slovníky odsuzuješ, ale často by ti pomohly

Kořen slova spánek má něco společného s kořenem slova nevyspání, nikoliv obecně s nevyspáním. Jde totiž o tvoření slov, takže formulace je důležitá .

Ten spá-nek x to ne-vy-spá-ní – obě jsou podstatná jména.,.

Další podstatné jméno = vy-spal-ost a ne-vy-spal-ost.

Zpodstatnělé příd. jméno je ne-vyspání, takže se tvoří i příd. jméno ne-vyspaný.

Stejně tak od příčestí minulého ne-vyspal existuje přídavné jméno ne-vyspalý.

Takže jsou obě možnosti, ale v PSJC a SSJC se uvádí jen tvar vyspalý stejně jako ospalý.

Ve zdroji jsou oba tvary vyspalý i vyspaný.

K nim dodávám vysvětlení pro zájemce z České mluvnice od Havránka, Jedličky..

Tvary správně gramaticky vytvořené, ale významově chybné.

Spisovný tvar je „vyspalý“ – já jsem se vyspal, chlapec se vyspal atd. – je známý původce děje – rod činný – jsem vyspalý, chlapec je vyspalý atd.

Zatímco jsem vyspan(ý) – trpný rod – opisný tvar – se užívá, když původce děje ustupuje do pozadí. V tomto přpadě není správné spisovné užití.

Tvar obastní, případně nářeční – užívá se víc na Moravě.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:KG2CCyx­jxOYJ:sas.ujc­.cas.cz/archiv­.php%3Fart%3D959+&cd=­1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
--

Další odpovědi
anonym

Jakmile čtu odkaz na bulvár…, no nic. Proti gustu, žádný dišputát.

annas

Ad Jugar,

otázku jsem neupravovala, i když je nesrozumitelná. Jako češtinář, za něhož se považuješ, by ses měl vyjadřovat přesně a neplést si dojmy s pojmy. :))

Proč neodpověděli ti, za něž se vždy skrýváš a kteří neuznávají slovníky? 🙂