Rokio

Má každý člověk právo posuzovat sám své vlastní jednání a brát za něj odpovědnost?

Pokud například udělám něco s dobrým úmyslem, můžu sám posoudit svůj čin, že měl dobrý úmysl? Nebo každý čin musí posoudit někdo jiný?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

jiná odpověď

Pokud je soudný a svéprávný, tak si každý čin může samozřejmě posoudit sám

Další odpovědi
led

jiná odpověď

Nie právo, ale má povinnosť zhodnotiť vlastné konanie a niesť zaň zodpovednosť., za prepokladu, že nie je zbavený svojprávnosti

ivzez

jiná odpověď

Vzhledem k tomu, že je každý odpovídá sám za sebe,
by se teoreticky nabízela možnost, sám posoudit.

Ovšem jenom teoreticky. Dobrý úmysl totiž nestačí,
obzvláště v případě, někdo s nízkou rozlišovací schopností
někomu svým „dobrým skutekem“ uškodí, ublíží apod.

Podle mne by hlavně „dobré“ činy či skutky měl ohodnotit někdo jiný.

JájsemRaibek

ano

Právě dle míry schopnosti posouzení se může jednat o nesvéprávného člověka.
Každý kdo je schopen posoudit míru svého jednání je svéprávný a za své jednání nese odpovědnost.
Ten kdo má tuto schopnost sníženou, má soudem stanoveného opatrovníka atd.

Rokio

Drap: A co když má podstatně sníženou až zcela vymizelou schopnot rozpoznávací?