Rokio

Má každý člověk povinnost sám posuzovat své jednání a nést za ně odpovědnost?

Samozřejmě kromě lidí omezených na způsobilosti k právním úkonům.

poznámka: Znamená slovo posuzovat hodnotit?

Odpovědi
Ametyst

Má. Ovšem když se něco stane (třeba dopravní nehoda- právě znám dva nové případy), má snahu obviňovat všechny kolem, jen ne sebe. Je to snazší. Dnes nejsou lidé vychováváni k vlastní zodpovědnosti, to je totiž příliš pravicové: neustále jim někdo jiný říká, co je správné a jsou víc a víc regulováni a omezováni. Jako za bolševika.

Drap

Taková povinnost nikde neni dána. Každý soudný člověk však ví, co je a co neni protiprávní a podle toho se chová. Pokud se tak nechová, tak to posoudí orgány činné v trestním řízení.

Rokio

Ametyst: Když se stane dopravní nehoda na přechodě pro chodce, u kterého není semafor, tak je to téměř vždy vina řidiče. Vyjímkou by bylo, pokud by chodec vběhl řidiči přímo pod kola za účelem spáchání sebevraždy.

Ametyst

Ahoj. Absolutní přednost chodců je mýtus. Teď paní venčila pejska a cyklista bez helmy k nim jel zezadu, pejsek změnil směr do cesty kolu a cyklista musel dupnout na brzdy: přeletěl přes řidítka a polámal se.
Druhý případ: chodkyně s očima upřenýma na displej mobilu vkročila do vozovky a cyklista do ní najel a zranil ji.
V obou případech zranění obviňují toho druhého.
Tady je krátké moc dobré video: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UqcXgF3NRZM

Mc Merkurion

… blbost …

Mc Merkurion

… onen názor: „… blbost …“ patří samozřejmě na Rokia, Ametyst má pravdu !!!