Kelt

Má každé slovo k sobě antonymum?

Antonyma jsou slova opačného významu – dobrý – špatný. Pokud si nemůžeme vzpomenout, můžeme přidat ke slovu předponu ne a platí to taky – bezpečný – nebezpečný. Teď jsem četl výraz nehorázný poplatek, ale nikde jsem se nesetkal s výrazem horázný. Existuje takový výraz? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Antonymumob­hroublý, drsný.
O antonymech je víc v odkazu, dovíte se o jejich členění atd.

Jinak antonyma nemají (zejména číslovky určité, citoslovce. Některá podstatná jména s předponou ne- znamenají totéž jako bez předpony, nebo „ne-“ je doplňující.

1. Antonyma s předponou ne- tzv. doplňující – věřící x nevěřící, bezopečný – nebezpečný.

2, K vašemu příkladu na nehorázný.

Např. Nesvár a nestvůra nejsou opakem sváru a stvůry, ale vlastně synonymem nebo přesněji řečeno silnějším synonymem.

Předpona ne- v těchto případech jen zesiluje základní slovo, toto ne- se nazývá nadbytečné.

Takže nehorázný je totéž co horázný.

Podle http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/142950

Rovněř SSJC uvádí
" nehorázný

  1. neobyčejně, nápadně, nadmíru velký, značný, silný, náramný, přespřílišný,
  2. příliš vybočující z obvyklého způsobu, přemrštěný, překvapující, nepředložený, nevhodný
  3. obhroublý, drsný."

Když řekneme, že něco je nehorázná lež, je to lež velká, taková, kterou nedovedem pochopit. Nehorázné chování je chování nevhodné, hrubé.

Ale tvar „horázný“ existuje nářečně ve významu = veliký, vysoký, hřmotný atd. Je vidět, že má stejný význam.

Další příklady v odkazu
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1936

Další odpovědi
Lamalam

Ne, každé slovo rozhodně antonymum nemá. Mají je většinou přídavná jména nebo slovesa, občas podstatná jména, ale co spojky nabo příslovce?

gecco

Ne, každé slovo určitě antonymum nemá…
Jiná slova mohou mít antonym více a v různých významech…
😉
Např. antonymum od slova „osm“ (číslovky obecně) asi nevymyslíš…
Naopak slovu „rodič“ může být antonymem i „dítě“ i „nerodič“; slovu „otec“ i „matka“ i „potomek“ i „soused“ (no, někdy může být soused i otcem) – podle kontextu…
😉
___
Pokud jde o „horázný“, cituji: – "České horázný a také třeba ruské gorazdnyj, které znamená šikovný, jsou z praslovanského gorazdn, které vzniklo z gótského garazds, výmluvný a také rozumný. "
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/142950

zelí

Ne. Třeba ke slovu ho.no…pardon výkal, mě antonymum nenapadá.