Drap

Má ještě v dnešní dob smysl učit děti ve školách vázanému písmu?

Nebo vše nahradí elektronická podoba popřípadě písmo tiskací? Zdá se mi, že klasické písmo dnešní dospívající už téměř nepoužívají. Neni to tedy už přežitek?

Nejlepší odpověď
annas

Psaní rukou.

I když už tolik rukou nepíši jako v minulosti, uvědomuji si, že psaní rukou je důležité, „píše " přece "mozek“., takže nás nutí přemýšlet.

Bohužel, ve školách se upouští od písma spojitého, ale používá se Comenia Skript. Toto písmo na rozdíl tradičního spojitého písma, stejně jako psaní na PC, nevytváří v mozku pevné spoje mezi levou a pravou hemisférou. To se samozřejmě projeví až mnohem později.

Ale také se říká, že písmo je obrazem duše – vypovídá o tom, zda je člověk klidný, rozčilený, nebo třeba se u něho začíná projevovat Alzheimer, duševní porucha atd.

To všechno pozná nejlépe grafolog. Ve Francii bylo nutné předkládat žádositi o zaměstnání i životopisy psané ručně.

Z psaní na určitém formátu se dá vyčíst, jak je jedinec přesný, jeho smysl pro úpravu, pořádek atd.

Stejně tak poskytne informace velikost písma, spojování hlásek, interpunkce, zda je někdo pravák a levák atd.

Ručně psané písmo je odrazem naší jedinečnosti, rozvíjí paměť, je třeba přemýšlet nad pravopisem, zatímco psaní na PC některé chyby opraví , a psaní rukou rozvíjí naši motoriku. Také dopisy psané rukou jsou :vřelejší", emotivnější. Stejně tak pohlednice jsou působivější než SMS , u nichž se jen tisknou tlačítka. .

Písma rukou zachovává originalitu, jak o tom svědčí vlastnoruční podpis, který jediný má platnost při různých jednáních.

Myslím si, že je třeba si uvědomit, že když se podíváme na písmo, poznáme, jaký ten druhý je. Písmo je obrazem duše, našeho podvědomí ..

Kdysi platilo o čtení „Řekni mi, co čteš, já ti povím, jaký jsi“, dnes se dá aplikovat i na psaní rukou.

Další odpovědi
ivzez

Ano, má to smysl a smysl to bude mít i v dalších deseti- a stoletích.
Vedle „práce mozku“, kterou zmiňuje Annas, jde o rozvíjení a procvičování jemné
motoriky, kterou lze rozvíjet jen do určitého věku (později už je to náročnější).

Nácvik vázaného písma je velmi dobrou metodou a způsobem,
jak dětem s rozvojem jemné motoriky pomoci.

Písmo Comenia v tomto ohledu vázané písmo nahradit nemůže.
A psaní na klávesnici také ne…

______

Možná trochu mimo:
Vzpomenete si někdo, kdy jste naposledy dostali dopis
psaný rukou? Podle mne je mnohem osobnější než e-mail
nebo vytištěný dopis (alespoň mně udělá větší radost).

_______

Doplňuji:

Až po vložení odpovědi jsem zaregistrovala překlepy
(v malém okénku pro psaní je bohužel dobře nevidím).
Ani ty při psaní rukou nehrozí…

Kepler

Elektronická podoba písma vázané písmo nikdy nenahradí, páč to umí jen nedokonale. Na druhé straně dnes propagovaný způsob písma oddělenými písmeny už sám od sebe používám nejmíň 20 let ve snaze, aby mé písmo bylo čitelnější. Jediná výjimka: podpis. Snad něco jako hůlkové, ležaté – tak píšu, když už musím na papír. Takže možná to přežitek je.

Tw!st

Myslím že se to stále dá použít, ve školách se učí daleko starší věci, které v dnešní době už nelze nijak využít.

Kulpix

Psací písmo jsem nikdy neměl rád. Pokud to ve škole výslovně nepožadují, tak píšu jakýmisi napojovanými malými hůlkovými písmeny. Mnohem rychleji a bez chyb.
U psacího písma mě vždy dělalo problém dopočítat všechny obloučky.
Proto si myslím, že v dnešní době je úplně jedno, jak kdo bude psát. Hlavni je, aby to bylo alespoň trochu k přečtení.

Pella

No já jsem​ psala psace jen na prvním stupni na druhém jsme to změnila na kalsicke tiskací je to čitelnější a rychlejší

vlasecc

Psací písmo stále smysl má!! Platí vše, co tu napsal první z odpovídajících (annas).

Jen je třeba posuzovat změny obdobně, jako u literatury, filmu, hudby, rovněž i ve výrobních procesech.
*To, že se objevuje novější postup, ještě neznamená, že ten původní musí současně vymizet! Srovnejte filmy a televizi, knihy a elektronickou literaturu, divadla prostá a přitom úžasná versus divadelní arény s nejnovějšími technickými vymoženostmi, lepou a dojemnou hudbu až do současnosti, s novou, složitou a až vyumělkovanou, či třeba elektronickou muzikou, po přesstoletou výrobní technikou versus současná robotická řešení…
*Skutečně nás sice moderna předhání, a to je dobře, ale my všichni, co tu žijeme, si nechceme nechat alespoň stopy toho předešlého, často emočně krásnějšího z dob minulých zcela zničit!
*I naši nejmladší, zbožňující třeba Justina Biebra, si ho budou chtít ponechat v srdci a na nosičích i za padesát let!
Rozhodně jsem se nemýlil, když jsem v sedmdesátých letech prohlásil, že ABBA tu bude znít i dětem našich dětí!!!

Jak s písmem? :
*Technické informace, jednoznačná sdělení, tomu všemu sluší tištěné písmo (mezi něž spadá i psaní SMS).
*Měkší sdělení či přátelštější texty příjdou mobilem nebo (jako zde) internetem, umožňuje ale i vylepšenou úpravu, případně grafické výtvory v textu nebo v jeho hlavičce či závěru.
*No a citová až zamilovaná sdělení každý rád napíše psacím písmem, z důvodů, které tu už naznačil annas.

Není tedy všechno, co je staré, hned na odpis. Commenia je snadné písmo, čitelné a snad i rychlé, ale do lásky určitě nepříjde.
*Rozhodně by s tímto písmem měli vyučující s dětmi trénovat i písmo psací!! A jestli bude spojité, nebo trhané, na tom už tolik nezáleží, hlavně že to bude písmo přímo pisatele.
Howgh Vlastik

Kepler

ivzez: budeš se divit, ale dopis na papíře dostávám každý rok od své tety z Němec. Je ještě o 10 let starší než já a něco jako PC a net nezná. Dostávám taky poštou přání k narozeninám, vánocům apod. Vždycky mě dojme, že její písmo se ani za 40 let nezměnilo. Jak je to možné?