Kelt

Má hraniční pásmo nějaké parametry? Kdo to určuje?

Myslím hranici mezi státy. Před rokem 1990 byli pohraničníci na velkém území, podezřelý se stával každý, kdo se dostal už 20 km od hranic. Asi to záleží na státním zřízení v dané zemi. Ale existuje nějaká vzdálenost, kdy mohu být bezpečně na svém území, aniž by mne hrozilo nebezpečí od pohraničníka? Protože všichni naši sousedé jsou členy EU a můžeme volně do Rakouska, Polska, Německa i Slovenska je lepší si vybrat jiné státy. Například v Asii, Africe. Děkuji

Odpovědi
isteron

Príslušný zákon. Je to v agende ministerstva vnútra, a príslušné predpisy €U.

Pepa25

Určuje si to daný stát podle svého režimu ochrany hranic. Zvláštní případy jsou nárazníkové nebo demilitarizované zóny typu mezi Severní a Jižní Koreou (ta je např. 4 km) a dělící Kypr. V minulosti byla typická Železná opona – ale to byla celosvětově spíš výjimka, už jen tím, že bránila hlavně útěkům ze země ven, dnes se spíš hranice střeží před imigranty zvenší. Ze současnosti jsem dohledal jen 5 km pohraniční pásmo v Rusku.