pentoda

Proč se říká, že má hlavu jako Putimák?

Před lety se to tu řešilo, ale do ztracena. Proč se to tak říká, že má hlavu velkou jako Putimák??

Původní neotázka
Má hlavu jako Putimák

Nejlepší odpověď
annas

Těžko říct. Někdo vyslovil, ale nedovíme se. To by snad mohl někdo vědět z této oblasti.

Jen uvažuji.
Putimáci jsou věrni tradicím, nezapomenou na Baarova Jana Cimburu, který má v Putim statek, jenž získali zpět v restituci potomci rodu Pixových, jeho jméno nese i hospoda na návsi.

Nezapomněli ani na Švejka, jemuž postavili sochu. Pořádají se slavnosti na počest Švejka.
http://budejo­vice.idnes.cz/dis­kuse.aspx?iddis­kuse=A160826_2­268975_budejo­vice-zpravy_jkr

Putím je člověk

  • který myslí a nezapomíná na minulost – hrdost na katolické selství (Jan Cimbura) – a spisovatele J. Š. Baara – moudré hlavy
  • co chce, to splní – vybudování pomníku Švejkovi
  • stále o něčem přemýšlí – získání rybníka atd.
  • nebo podle písně "Když jsem já šel tou Putimskou branou…, která připomíná i Písek, vstup Putimskou branou do města studentů, vstup za vzděláním.

Ve vztahu k bráně – hodně studentů branou procházelo, takže zřejmě byli chytří … Ne v každé malé obci bylo tolik studentů, aby se mohlo mluvit o hlavě jako Putimák, tedy o hlavě chytré.

Našla jsem pověst, která se vztahuje ke kostele „Ten je.rozvržen netradičně, má totiž dvě lodi (namísto obvyklého lichého počtu) a váže se k nim pověst, že v předbělohorských dobách se v jedné scházeli katolíci, v druhé se sloužily mše "pod obojí“."

Obyvatelé přemýšleli, zda je lepší být katolík, nebo přijímat „pod obojí“.
http://www.kul­tura21.cz/his­torie/16719-pred-dvema-sty-roky-se-narodil-putimsky-hrdina-jan-cimbura

Tvrdohlavost vyplývá z další pověsti a souvisí s láskou.
„Drobná pozdně barokní kaple sv. Anny stojí nedaleko putimské Baarovy školy při staré cestě na Písek. Postavena byla v roce 1818, kdy nahradila starší dřevěnou kapličku. K původní stavbě se váže pověst o naplněné lásce dvou milenců rozdílného vyznání, kteří se v těchto místech ukryli před zlobou rodičů. Nakonec se přece jen vzali a na paměť trudných začátků postavili kapli, o kterou se potom jejich potomkové až do 40. let 20. století starali.“
http://www.hra­dy.cz/index.php?O­ID=7902

Další odpovědi
marci1

Také mě zajímalo, proč se to říká. Zaslala jsem dotaz Městské knihovně v Písku (Ptej se knihovny) a ta mi písemně sdělila tuto odpověď: 🙂
Cituji:„Rčení "hlava velká jako Putimák“ (někdo říká: „velká hlava jako putimský starosta“) nemá podklad v žádné pověsti. Někteří starousedlíci tvrdí, že je tímto hanlivým označenín nazývali rivalové ze sousedních vsí (především ze Smrkovic). To proto, že měli kdysi mezi sebou rozmíšky a spory a Putimští nikdy nepřistoupili na žádný kompromis. Velká hlava znamenala, že Putimáci jsou přesvědčení, že vše ví nejlíp a jsou tvrdohlaví. Putimská kronikářka se domnívá, že toto rčení vzniklo v době rebelií, kdy Putimáci projevovali velkou tvrdohlavost… "

pentoda

Ano, to s tou chytrostí mě napadlo, ale: traduje se taková zkazka, že když volili v Putimi starostu, zatloukli do rybníka kůl, a potom rybník naplnili až po hráz. Adepti na starostu si postupně klekali na hráz a strkali hlavu do rybníka. Na kolíku pak udělali značku, kolik vody který z nich vytlačil a znovu doplnili.Tak to šlo kolem dokola, až po posledního uchazeče. Vyhrál ten co měl čárku nejníže, tedy vytlačil vody nejvíce. Tak mě to zarazilo… V Putimi jsem letos byl, hlavy normální,takže asi pomluva, hospoda U Cimbury hezká, obsluha mizerná, raději jsem po 1/2 hodinovém čekání přejel na pivo do Písku k Rainerům…

annas

Jak jsem napsala, nejlépe bude vědět někdo místní. Tuto pověst neznám, takže jsem uvažovala z dostupných informací.

Ale děkuji za info.