annas

Má dílo spisovatele Aloise Jiráska (zemřel 12. 3. 1930) stále co říct dnešní generaci?

Četli jste některá díla nebo viděli filmová zpracování?

Brali jste je jako určitý obraz historie?

Alois Jirásek studenty v minulosti milovaný, ale i nenáviděný. Proč asi?
Je pravda, že jeho knihy se po 2. světové válce staly na doporučení ministra školství Zdeňka Nejedlého pro studenty nucenou povinnou četbou, ale i nutností pro získání tzv. Fučíkova odznaku..

Je známé, že Z. N. tvrdil, že v Jiráskově díle nejde o literární fikci, ale o pravdivou historickou skutečnost. Proto si mnozí studenti vytvořili zkreslený obraz, navíc to, co je vnucované, vzbuzuje pravý opak.

Z. N. totiž revoluci z února 1948 interpretoval jako boj za sociálně spravedlivou společnost, která se vedla v dějinách od nepaměti. Přece Jiráskovi hrdinové – Hus, Žižka, Kozina, Skaláci atd. jsou předchůdci českých komunistů

Je možné si přečíst v odkazu, jak se na minulost díval A. J. .

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=03&kDay=12&dis­play=105

„Není všechno mrtvou minulostí, co bylo,“ říkal. „Předkové naši po staletí udatně zápasili a my zdědili jejich boj. A je dobře znáti, jak bývalo za těch zápasů o svobodu národa, přesvědčení a samu existenci jeho. Neboť dnešku plně neporozumí, kdo nezná včerejšek.“

Nejlepší odpověď
gecco

Jako beletrie ano – i když osobně jsem dokázal dočíst snad jen Filosofskou historii…
😉
Jako ´literaturu faktu´ (pravdivý popis historie) jsem ale jeho díla nebral nikdy (nejde o nějakou drobnou fabulaci nebo spisovatelskou ´licenci´) – jeho vylíčení jsou jednostraně nahlížená až silně tendenční.
Třeba Psohlavce vnímám ještě ´jakžtakž´ rozumně podaný romantický román na historickém podkladě.
Ale jeho romány věnované husitskému hnutí jsou zidealizované nadmíru…
Ani v nejmenším se nezamýšlí nad tím, že husité byli i lupiči, žháři a vrahové, ničitelé vzdělanosti a kultury.*)
___
*) ano – byli ideovými vzory „českých komunistů“
😉

Další odpovědi
fcoop

Alois Jirásek český prozaik, dramatik a tvůrce historického realistického románu.(Net).­.....nejsem si úplně jistý tím historicko-realistickým románem.

Ten dramatik – to sedí.

Události,které se popisují, se staly. Ale souvislosti,po­zadí,skutečný průběh........to bývá tak trochu upravené,aby.­......Třeba postava Žižky.......to je docela nářez…realita a páně Jiráskovo pojetí.

  • Jestli má co říct.........­..těžko soudit.......­...jako učebnici dějepisu bych to moc nedoporučoval. Osobně pana Jiráska nemusím.

led

Jiráskové dielo je umelecký subjektívny pohľad na históriu, čo znamená, že sa v detailoch príbehu a myšlienky nemusí presne držať historickej pravdy, ktorá ale tvorí rám deja. Veď je naozaj historicky pravda, že Praotec Čech vystúpil na horu Říp, alebo Přemysl Oráč bol na kniežací stolec povolaný z poľa a že Dívčí válka prebiehala tak, ako ju Jirásek opísal? Nemusí, ale pekne to znie a zvyšuje to národnú hrdosť…

Drap

Myslím, že má stále co říct i dnes. Záleží na tom, jak si to který čtenář přebere a jak to chápe. Kdysi , před mnoha léty jsem Jiráska přečetl snad celého, nejen povinnou četbu. Pravda je, že celá jeho tvorba je pro dnešní dobu příliš rozvláčně psaná, ale i přes to bych všem doporučoval alespoň něco z Jiráska přečíst.

briketka10

já viděla film Jan Žižka,
ale je možný, že jsme
měli nějakou povinnou
četbu to si už nepamatuju..
a tu Filosofskou historii
jsem sledovala, když byla
v TV, jako seriál :))
http://www.csfd­.cz/film/9454-jan-zizka/
Doplňuji:
chyba byl to F.L.Věk pardon
ne ta Filozovská historie :))

zzzlatokopka

Tak byla to i maturitní otázka, takže jsem nejspíš četla, ale nepaamatuji si co, nejspíš nezaujal:-((

Pamatuji si jen že byl v otázce „historický realismus“ 😁

ivzez

Jirásek byl podle mne problematický už v době Nejedlého,
jehož „propagace“ Jiráskovi (asi nejen) podle mne dost uškodila.

Jako dítě na základce jsem přečetla Staré pověsti české,
na gymnáziu Filozofskou historii, F. L. Věka už jsem nepřečetla,
přestože šlo o povinnou četbu (stačil mi seriál) …

Zdeněk Nejedlý podle mne uškodil
všem a všemu, koho/čeho se „dotknul“ …