Avatar uživatele
Marecek 123

Má dcera je omezeně způsobilá k právním úkonům a je předvolána k podání vysvětlení dle § 158 ods. 6. Mohu ji doprovodit?

Jsem jeji opatrovnik, dekuji za odpoved

Víz vaše předchozí otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-paragraf158-odstavce-6-trestniho-zakona-mam-podat-vysvetleni-a-nevim-o-co-se-jedna

„Mám podat vysvětlení podle § 158 odstavce 6 Trestního řádu, ale nevím, čeho se týká. Poradíte?“

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2137 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
autacek

Nenapsala jste, ke kterým právním úkonům je omezeně způsobilá. Doprovodit ji tam můžete, vyslechnou si ji patrně sami.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
nyjono

Tak teď nevím.
Máš podávat vysvětlení ty nebo tvá dcera???

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

§ 158 Trestního řádu odsek 5 hovorí:
(5) Při podání vysvětlení má každý právo na právní pomoc advokáta. Je-li vysvětlení požadováno od nezletilého, je třeba o úkonu předem vyrozumět jeho zákonného zástupce; to neplatí, jestliže provedení úkonu nelze odložit a vyrozumění zákonného zástupce nelze zajistit.

poznámka mimo zápis, z tohto podľa môjho názoru vyplýva,
ak je osoba, ktorá bola pozvaná k vysvetleniu, „omezeně způsobilá k právním úkonům“ v zmysle týchto omezení vyšetrovateľ môže povoliť v zmysle odseku 5 prítomnosť „zákonného zástupce“, alebo advokáta. Toto moje vysvetlenie je laicky kostrbaté, určite si právnici na ňom zmlsnú.
Takže, doprevádzať svoju dcéru môžte a podľa úmery jej obmedzenia vyšetrovateľ rozhodne, o vašej prítomnosti/ne­prítomnosti počas výpovede.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Marečku,

měl byste si ujasnit, kdo má podat vysvětlení.

Jestli Vaše dcera, můžete ji samozřejmě doprovodit,
ale nejspíš budete muset počkat venku (na chodbě).

PS:
Opakováním otázky porušujete zdejší pravidla.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek