Marecek 123

Má dcera je omezeně způsobilá k právním úkonům a je předvolána k podání vysvětlení dle § 158 ods. 6. Mohu ji doprovodit?

Jsem jeji opatrovnik, dekuji za odpoved

Víz vaše předchozí otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-paragraf158-odstavce-6-trestniho-zakona-mam-podat-vysvetleni-a-nevim-o-co-se-jedna

„Mám podat vysvětlení podle § 158 odstavce 6 Trestního řádu, ale nevím, čeho se týká. Poradíte?“

Nejlepší odpověď
autacek

Nenapsala jste, ke kterým právním úkonům je omezeně způsobilá. Doprovodit ji tam můžete, vyslechnou si ji patrně sami.

Další odpovědi
nyjono

Tak teď nevím.
Máš podávat vysvětlení ty nebo tvá dcera???

led

§ 158 Trestního řádu odsek 5 hovorí:
(5) Při podání vysvětlení má každý právo na právní pomoc advokáta. Je-li vysvětlení požadováno od nezletilého, je třeba o úkonu předem vyrozumět jeho zákonného zástupce; to neplatí, jestliže provedení úkonu nelze odložit a vyrozumění zákonného zástupce nelze zajistit.

poznámka mimo zápis, z tohto podľa môjho názoru vyplýva,
ak je osoba, ktorá bola pozvaná k vysvetleniu, „omezeně způsobilá k právním úkonům“ v zmysle týchto omezení vyšetrovateľ môže povoliť v zmysle odseku 5 prítomnosť „zákonného zástupce“, alebo advokáta. Toto moje vysvetlenie je laicky kostrbaté, určite si právnici na ňom zmlsnú.
Takže, doprevádzať svoju dcéru môžte a podľa úmery jej obmedzenia vyšetrovateľ rozhodne, o vašej prítomnosti/ne­prítomnosti počas výpovede.

ivzez

Marečku,

měl byste si ujasnit, kdo má podat vysvětlení.

Jestli Vaše dcera, můžete ji samozřejmě doprovodit,
ale nejspíš budete muset počkat venku (na chodbě).

PS:
Opakováním otázky porušujete zdejší pravidla.