dust8

Má člověk právo vidět u soukromého doktora či léčitelé jeho oprávnění či certifikát?

Odpovědi
Frontinus

U lékaře ano, jen to u nás není zvykem vyžadovat. Právě z toho důvodu si např. v USA lékaři tradičně vystavují v ordinaci svůj diplom. U nás je třeba prokázat vzdělání vč. atestace při jednání s pojišťovnou, takže pokud lékař má smlouvu s pojišťovnou (a to s výjimkou některých zubařů a nemnohých jiných lékařů cílících na lukrativní klientelu), lze na to spoléhat.

Léčitel se stane léčitelem tím, že se sám za léčitele prohlásí. To nelze nijak dokladovat. Léčitelství není zákonem nijak ošetřeno – a možná je to lépe, protože i když je to něco jako prostituce. Zatímco hypotetické registrované prostitutky (a prostituti) by se tím příliš nechlubili, šarlatáni by se nerozpakovali vlastní registraci prezentovat jako státní doklad jejich odbornosti.

Nevymýšlím si. Jeden z nejhorších českých šarlátánů 20. století Jan Mikolášek složil zkoušku sběrače léčivých bylin. No a na vrub toho si osvojil označení „úředně zkoušený znalec bylin“, který používal při každé vhodné příležitosti. A vlastně i nevhodné, nechal si ho předem vyrýt na náhrobek honosné hrobky (k vidění dodnes v Praze na Olšanských hřbitovech).