raduna

Má cenu si platit sociální pojištění, když do důchodu půjdu skoro v 70-ti leteh?

Doplňuji:
…a co cikáni! ty si nic neplatí a chodí oblíkaný v Adidasu! tak já taky sociální pojištění nebudu platit a jen si 1× za čtvrt roku dojdu pro sociální dávku a možná i pro hmnotnou nouzi!

Nejlepší odpověď
Drap

Ano , má.

Další odpovědi
da ny

Je zde i riziko zdravotních obtíží a přiznání invalidního důchodu v mladším věku, než se člověk propracuje do toho starobního…

ivzez

Sociální pojištění se skládá ze tří částí:
důchodového pojištění
nemocenského pojištění
a z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Z posledního se vyplácejí popory v nezaměstnanosti,
příspěvky zaměstnavatelům na účelně zřízená pracovní místa,
rekvalifikace uchazečů o zaměstnání,
ev. i dlužná mzda + náhrada mzdy v případě,
že zaměstnanec zruší pracovní poměr kvůli dlužné mzdě.

Z nemocenského pojištění se vyplácí nemocenské (od 15. dne nemoci),
ošetřovné (od 1. dne), peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
a vyrovnávací příspěvek v těhotenství.

Nemocenské pojištění je důležité i u muže.
Pokud by matka nesplnila podmínky pro přiznání PPM,
bude pro délku a výši výplaty rodičovského příspěvku
rozhodující účast otce dítěte na nem. pojištění.

Z důchodového pojištění se kromě starobních
vyplácejí i invalidní a pozůstalostní důchody.
Pokud si někdo důchodové pojištění nehradí,
nebude mít jeho rodina v případě potřeby nárok na nic.

I když je to otrava, je podle mne rozumné
důchodové pojištění hradit.

anonym

No – jednak je povinost je platit dána zákonem (máš-li příjmy) – a jednak musíš přemýšlet i nad možností, že se dožiješ vyššího, než důchodového věku, ne?

vertigo

Riziko, že přežiješ odchod do důchodu je stále velmi vysoké. Nejmoudřejší z moudrých (poslanci) se ho sice snaží snižovat stálým posouváním, ale na to bych zrovna nespoléhal.
Doplňuji:
K doplnění:
Pokud v tom máte jasno, neptejte se.
Ano, to je taky varianta. Je na Vás, nakolik je Vám blízká, a nakolik si vážíte sebe sama.

suaeda

iivzez to podrobně rozebrala. Co se týče 3 pilíře, tak asi není od věci si něco dávat stranou na horší časy. Jde o to jak a komu věřit. Původní smlouvy na penzijní spoření, ač nemusejí mít takové výnosy tak bych řekl, že jsou jistější. Novým smlouvám penzijka, které nastavila a schválila předchozí antisociální vládnoucí parta moc nedůvěřuji.
Co se týče doplnění otázky. To je problém naší republiky. Jinde se tento problém již řeší (např. Slovensko). U nás je pravděpodobně obava, že by mohl vzniknout problém, který by mohl vést k velkým nekontrolovatelným událostem.