Vilma007

Má cenu studovat vysokou školu kvůli titulu?

Zdravím, jsem ve 4. ročníku na průmyslové škole a za měsíc budu maturovat a aktuálně řeším dilema co potom. Má rodina a okolí mi říká abych ještě pokračovat ve studiích jenže moje známky ze střední jsou takové, že 70% docházky na střední škole bylo spíš jen prolézání s trojkami až čtyřkami až do teď.

Moje rodina na mě naléhá abych studoval VŠ kvůli tomu, že prý budu mít titul, a také to že bez vysoké je člověk ztracený, že si prodloužím studentský život a také to že bez vysoké budu mít mizernou práci.

Jediná škola, která mi připadala nejlehčí je VŠO, kde bych studoval letový provoz, což je z technických škol prý nejlehčí obor.

Chtěl bych od vás radu, jak se vydat a jakou cestu si vybrat po maturitě.

  1. Soukromá škola s cílem získat titul a odložit pracovní proces o 5 let.
  2. Pomaturitní studium jazyku na jeden rok.
  3. Rovnou se zapojit do pracovního procesu.

Děkuji, za rady.

Nejlepší odpověď
Drap

Studovat pouze kvůli titulu je nesmysl. Nejdříve si ujasni, co chceš v životě dělat a čím se chceš živit.

Další odpovědi
Alesh

Těžko radit, všechno má nějaký smysl a zároveň je to i trochu nesmysl. 🙂 Dřív jsem byl zastánce titulu za každou cenu a to tak, že hned pokračovat po střední. Problém této varianty je, že prostě nevíš, co tě čeká v pracovním prostředí, protože na to tě škola nepřipraví. BTW: známky na SŠ opravdu neřeš, VŠ je koncipovaná jinak, minimálně na technice se často stává, že šprtky jedničkářky jdou do pr…, zatímco trojkaři, čtyřkaři, se v tom oboru najdou a bez větších problémů vystudují. To není vtip. Jinak asi bych volil ne podle toho, jestli je škola soukromá nebo státní, ale podle oboru a kvality školy. Nevím, jak seš zaměřenej, ale technické školy u nás jsou v pohodě ČVUT, UK atd.
Pokud jde o nápad studovat rok na nějaké „nadstavbě“ jazyk. To mi přijde jako ztráta času. Podle mě ti to dá pramálo. To už budeš mít lepší odjet do ciziny, tím se naučíš určitě víc a nejen jazyka. Dá se to právě skloubit se studiem na VŠ, kdy mají různé ty Erasmy apod.
Jít hned pracovat podle mě taky není špatná volba. Aspoň pochopíš, o čem to je. A třeba po pár měsících či letech ti dojde, že chceš jít ještě studovat, a pak nepochybně budeš studovat mnohem uvědoměleji, protože budeš vědět, že když nebudeš dobrý v oboru, nezískáš dobrou a dobře placenou práci, která by tě navíc ještě bavila.

Disraeli

Dělej, co dělat chceš a nenech si do toho kecat. Já nemám dokončenou ani SŠ a špatně se opravdu nemám. A jsem vlastně docela hrdý na to, že jsem školu opustil.
Kecy o důležitosti školy a titulů ať si nechají pro sebe. Všimni si první jaký život oni vedou, jestli jsou šťastní, bohatí, zda mají dobré vztahy, rozumí financím atd… můžeš si být jistý, že většina není nějak šťastná nebo hlavně úspěšná (když už spojují titul/školu s úspěchem nebo snad penězi).
Spojovat si úspěch v životě s dosaženým školským vzděláním je na hlavu. Už jen proto, že škosltví (nejen) v Česku je úplně na ho**o. Přestav si kdyby školy skutečně jedince rozvíjely po všech stránkách, zdokonalovaly ho, skutečně vzdělávaly, někam posouvaly… ale je to spíš naopak (nebo někdy NĚCO dávají, ale taky toho spousty berou nebo ti dávají i různá negativa). A pokud se chceš v něčem vzdělávat a zlepšovat, můžeš využít mnohem lepší a účinější prostředky, než školy. Neomezuj se tímto nesmyslem. Dělat můžeš cokoli, můžeš pracovat téměř jakkoli, žít jakkoli a kdekoli, být bohatý (finančně i jinak) a vést spokojený život.

Jo, drtivá většina lidí ti bude říkat, jak je škola důležitá, jak se bez ni nedá žít, jak se nedá nic dělat ani bez SŠ. Ale to prsotě není ani trochu pravda. Takoví lidi mají povědomí o světě, o financích, vzdělávání, o životě docela nulové. Vem si jen kolik – jaká obří spousta lidí – má tituly a „přesto“ jsou nešťastní nebo taky bídně placení… Máš prakticky neomezené možnosti (omezení maximálně ve vlastní hlavě/mentalitě), kde škola nehraje téměř vůbec žádnou roli.

Kelt

No tak si představ, že jsi na začátku cesty a chceš někam dojít. Uvedl jsi tady tři možnosti, tři cíle. Tak si naplánuj, co budeš muset udělat a co ne, co získáš a co ztratíš, čeho se budeš muset vzdát . Rozhodnutí je jen na tobě. Nejsi přece loutka a nikdo tě nevodí za provázky. Přišel jsi na rozcestí a je na tobě, kam chceš dojít.

cappuccino

A co te bavi?? Mas nejakou predstavu, co bys chtel jit delat?
Delat muzes jit vzdycky, ale studovat jen ted!!

Dochy

Ty se rozmysli co chceš dělat. Pokud střední sotva prolézáš, budeš mít na VŠ vážné problémy (pokud se tedy u Tebe najednou neobjevila nějaká nečekaná motivace). VŠ jen kvůli titulu je snad nutná jen u nějakých pozic ve státní správě. V soukromé sféře bude lidi spíše zajímat co skutečně umíš.