Zvědavý

Má Andrej Babiš pravomoc rozhodnout o úřední maturitě, tak jak to chce, i bez souhlasu Roberta Plagy?

Ministr školství s touto formou maturity nesouhlasí. Otázkou je, do jaké míry je jeho souhlas potřeba. I když by to bylo amorální a populistické rozhodnutí, bez jeho souhlasu, je nezbytný?

dopl. upřímně nevím, jakou odpověd označit za užitečnou, protože nevím, která je správná :D (nevím k čemu má a nemá pravomoc)

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samozřejmě, jak Babiš řekne, tak bude: pokud se příslušný ministr bude vzpouzet, tak jde od válu. Na vládě se sice formálně hlasuje a také by s rozhodnutím měl příslušný ministr souhlasit, ale … Po rozhodnutí vlády už jen přijde ukládací dopis úředníkům ministertva, kterří mohou skřípat zuby, ale už jen Babišovu vůli vykonají.

Další odpovědi
Drap

Ne nemá.

PepasAvalonu

On sám přímo takovou pravomoc nemá. ALE může zařídit (legálně), aby se to prosadilo, kldině může Plagu (i parlament) obejít, nebo na Plagu a ministerstvo přitlačit, dosadit někoho jiného atd. Důležité je, že Plaga je jen jeden z mnoha JEHO ministrů, kteří přímo spadají pod premiéra a „jeho“ vládu (i bez uvozovek je to vlastně správně). Výměna křesel není nic neobvyklého ani nezákonného. Že je to „koaliční“ vláda, na tom nesejde. Způsobů jak obejít PARLAMENT je mnoho, natož jednoho ministra. Je to jen ministr. A ještě navíc školství. Ani ho nemusí odvolat, aby ten svůj návrh prosadil.

Důležité je jen to, jak moc to Babiš chce prosadit. Dost možná je to jen návrh, u kterého mu ani tolik nemusí vadit, že byl zamítnut.
Správná odpověď je, že premiér na to nemá pravomoc, ale pokud to prosadit chce, tak to prosadí a to může udělat několika způsoby. Ty se ale netýkají přímo pravomocí premiéra, jako spíš jiných zákonů a pravomocí ostatních – institucí a veřejných osob. Na něco má přímé pravomoce, třeba odvolat ministra a podobně. Ale to přímo není pravomoc, která by mu automaticky dávala možnost prosadit, co chce i bez souhlasu ministra. Podání návrhu v parlamentu, samostatné rozhodnutí vlády po odsouhlasení – i bez souhlasu tohoto ministra (i když je to jeho ministerstvo), kraje a jejich hejtmané a různé způsoby.
Nevím, proč by to mělo být amorální (v čem?) a populistické rozhodnutí. Ani jeden termín se mi na to přímo nehodí. Nesouhlasit s někým a prosadit svůj názor nevnímám jako nemorální (ani to není v rozporu se zákony a nevím, proč by to mělo být v rozporu s morálkou… Nějaká „soudržnost“ a vzájemná „čest“ mezi ministry? :D Populistické to taky nevnímám.. nevím, kolik hlasů by na tom Babiš nasbíral a jestli by si polepšil. Populistické v tom smyslu, že je to dobré pro lid – o tom by se dalo diskutovat, co je lepší a co horší).

elkon

Nemá, rozhoduje vláda a parlament. Předseda vlády sám nemůže rozhodovat o ničem. A v koaliční vládě nemůže ani rozhodovat o výměně ministrů, které nemá „pod palcem“.

autacek

Po koblížkách se teď bude před volbami rozdávat maturita.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Nyní Babiš po zamítnutí tamtoho návrhu podal další 3 nové návrhy na maturity pro různé žáky.. I to je řešení – podávat další návrhy/možnosti, dokud nebudou schváleny (nebo některé z nich). Plaga taky nebude do nekonečna zamítat všechna nabízená řešení.

elkon

Pepa25 – spekulace. Vláda bez parlamentu má jen omezené pravomoci.