annas

Má americký dolar opravdu předky v Čechách?

Nejlepší odpověď
chudst

Zkusim ocitovat clanek:

Abychom pochopili vzájemnou souvislost, je potřeba ponořil se hluboko do minulosti. O americkém dolaru se obecně ví, že byl zaveden někdy koncem 18. století a že jeho název pochází z Evropy. Ale proč, když už mnohem dříve se na americkém kontinentě užívaly jiné peníze odlišných měnových systémů?

Ve většině numismatických příruček se pochopitelně dočteme, že samotné slovo ,,dolar“ vzniklo odvozením z názvu severočeského hornického města Jáchymova, nazývaného v 16. století ‚,Údolí svatého Jáchyma“ (německy St. Joachimsthal).

V roce 1503, když byla ve španělské Seville zřízena pro obchod zámořskými koloniemi Casa de la Contractión, byste však v hlubokém lesním údolí v severočeských Krušných horách potkali leda tak zbloudilou lišku.

Přesto se již po půl století podle tohoto místa nazývala většina velkých stříbrných mincí, které byly raženy v mincovnách střední Evropy. Ale jen málokterý Američan Vám řekne, že slovo dolar pochází z Čech a spíše Vás odkáže na 8-realové stříbrné mince – tzv. osmičky, kterými se v koloniální Americe platilo a kterým se „dolar“ říkalo. Tyto mince byly přiváženy ze Španělska a později se jejich ražba soustředila hlavně do mexické mincovny.

=============

A ted dejte hlavy dohromady a poradte mi, moc ho nechapu. Takze slovo „dolar“ sice pochazi z Cech, ale neni to opodstatneno, protoze tam zadne mesto nebyvalo? Nechapu clanek, ale snad nekdo inteligentnejsi mi pomuze v jeho vykladu.
Doplňuji:
No, tohle je srozumitelnejsi, ale trosku to popira clanek minuly. (Resp onen odstavec, kdy „bychom mohli potkat akorat zbloudiliou lisku.“ Overoval jsem si to ted na http://www.kr-karlovarsky.cz/ob­ce/JACHYMOV/His­torie/ – a zjistil jsem, ze prvni stola byla razena v roce 1510.)

Město Jáchymov vzniklo poblíž osady Konradsgrün někdy po roce 1512, kdy zjistili v místě výskyt stříbronosných rud. Název Údolí svatého Jáchyma se díky převážně německé národnosti usedlíků nakonec ustálil na Sankt Joachymsthal, zkráceně Thal.
Právo ražby mincí patřilo ovšem výlučně králi a několika významným feudálům. Šlikové mezi ně nepatřili, ale poradili si. V roce 1519 začali obcházet představitele šlechty a nešetříce sliby ani penězi, nakonec souhlas Zemského sněmu s ražbou vlastních mincí získali. Směli razit jen tzv. pražské groše s obrazem Ludvíka Jagellonského. Ty si brzo získaly oblibu v sousedním Sasku, Bavorsku a poté se rozšířily po celé Evropě. Jejich název joachymsthaler gulden, zkráceně thaler se změnil staletími na tolar, až se z něj stal dnešní dolar.

( http://www.on­tola.com/cs/ja­ky-puvod-ma-slovo-dolar )

Zdroj: http://p-numismatika.cz/in­dex.php?get=ka­pitola9

Další odpovědi
www

Krátce: dolar, od slova tolar 😉

dědapetr

Od českého tolaru ke světovému dolaru:
http://p-numismatika.cz/in­dex.php?get=ka­pitola9