Elk

Lze zpochybnit závěť?

Jestliže jediná příbuzná – teta zemřelého – není v závěti i když udržovali kontakt a zemřelý na ni v závěti nepamatoval, ale vše odkázal lidem bez příbuzenského vztahu. Lze takovou závěť napadnout? Zemřelému bylo 56 let, byl těžce nemocný, ale svéprávný, bez dalších příbuzných.
Děkuji za každou radu i vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Drap

Napadnout závěť samozřejmě lze, ovšem výsledek je předem nejasný. V každém případě doporučuji obstarat šikovného právníka.

Další odpovědi
bambusjekus

Doporučuji přečíst http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t7.aspx. Teta zesnulého je dědicem ze zákona ve čtvrté skupině. Dědění ze zákona ovšem nastupuje až v momentě, kdy není sepsána závěť. Existuje tkzv. skupina neopomenutelných dědiců do kterých patří pouze potomci v linii přímé. Teta zesnulého tudíž není neopomenutelný dědic a v závěti nemusí být uvedena. Jediným důvodem pro napadení závěti by bylo napadení právní způsobilosti zesnulého, nebo prokázání toho, že závěť psal pod nátlakem nebo ve stavu momentální indispozice a tedy by byl tento právní úkon neplatný. Zrušením celé závěti by potom připadlo dědictví tetě jako dědici ve čtvrté skupině. Samozřejmě je potřeba se poradit s právníkem a sdělit mu opravdu veškeré okolnosti.
Také je potřeba zvážit, zda-li stojí za to napadat závěť, jelikož prokazování neplatnosti závěti takovýmto způsobem stojí právníka mnoho času, tedy vašich peněz a to vše s poměrně nejistým výsledkem.