Nik92

Lze zažalovat někoho za to, že nepřevzal poštovní zásilku?

Kamarád si objednal přes internet vestu na motorku a pak jí našel jinde levněji, poštovní zásilku nepřevzal, nikde nic nepodepsal a oni mu teď říkají, že to s ním budou řešit přes soud, mají na to právo?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Ne

existuje fikce doručení u úředních písemností
Doplňuji:
Pardon, já to blbě četl.

Pokud mají v obchodních podmínkách bod o náhradě vzniklé škody, tak mají právo vymáhat prokazatelné náklady.

poštovné, balné.

Do smlouvy lze dát lecos, ale musí to být v souladu se zákonem a dobrými mravy.

Další odpovědi
tom004

Mají. I na internetu platí stejná pravidla jako u písemné objednávky. Měl ji převzít a v zákonné lhůtě vrátit. Poštovné by ho vyšlo levněji, než spory a případný soud.

Nikkol

A to ho nenapadlo, že jim tím způsobí škodu? Oni zaplatí za poštovné a zásilka se jim potom vrátí. Takových výtečníků je, a právě kvůli takovým už nikdy nezasílám nic na dobírku. Takoví lidé mě už o pár stokorun obrali.

Hykam

V podstatě jenom vyhrožují, k soudu ho určitě nedají a i kdyby, soud by to smetl ze stolu. Jednak by to byl jen přestupek (škoda do 5 000kč) a druhák musí dokázat, že to objednával on. Není problém objednat zboží a uvést jakoukoliv mailovou adresu, na kterou příjde potvrzení.

Tímto samozřejmě neschvaluji jednání, že si někdo něco objedná a potom si to nepřevezme ať už z jakéhokoliv důvodu.

venkovan

Bylo by slušné zaplatit balné a poštovné. Nicméně v obchodních podmínkách bude určitě nějaký bod o stornu objednávky.
Navíc přeci problémem není objednávku včas zrušit.
No a protože dnes se kdeco předá exekutorovi, tak bych si skutečně přečetl podmínky smlouvy.