Lze vrátit řp.

Po nabytí 12 bodu jsem měl odevzdat řp.ale vyrozumění o vráceni jsem obdržel pozdě a mezi tím mě chytli při řízeni motorového vozidla a následně mi byl odebrán řp. Poté jsem měl soud kde mi bylo zděleno,že mám zákaz na jeden rok. Mohl bych žádat o prominutí poloviny trestu anebo se na mě bude vztahovat amnestie?

Odpovědi
LuciJe

Řidičské oprávnění pozbýváte 5 dní po doručení oznámení – pokud Vám tedy přišlo až po odebrání ŘP, nemělo by se to na Vašem trestu nijak projevit.

Ona „amnestie“, která není amnestií, ale úpravou zákona se na Vás vztahovat nebude, prominutí poloviny trestu uplatnit také nelze.

standa

Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu

§ 123c, odstavec 3 :
„Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno.“

Jestli zmiňované oznámení nebylo PROKAZATELNĚ doručeno před ´chycením´, tak jste v době chycení byl vlastníkem řidičáku a následné správní řízení bylo neoprávněné.

Než se však pustíte do sjednávání nápravy, tak si na dopravním inspektorátu zjistěte jak to bylo s doručením onoho ´oznámení´. Je totiž dost možné, že účinky doručení nastaly, aniž byste to věděl (i to je v praxi možné).

Pokud vám byl následný zákaz řízení udělen oprávněně, tak využijte možnosti, kterou zákon nabízí a po půlce ´trestu´ požádejte o prominutí. Mohlo by to vyjít.

´Amnestie´ se na váš případ (jak zde již bylo správně poznamenáno) NEVZTAHUJE.

anonym

Budete muset počkat jeden rok. Teda alespoň já jsem to nezkoušel o prominutí trestu.